Helal et tartışması, Sarkozy'yi camiye götürüyor

Helal et tartışması, Sarkozy'yi camiye götürüyor
Helal et tartışması, Sarkozy'yi camiye götürüyor
Fransa'da ırkçı lider Le Pen'in 'helal et'e savaş açmasına Sarkozy'nin de benzer açıklamalarla destek vermesi sonrasında, liderleri bu kez Müslüman oyları kaybetme korkusu sardı.

PARİS - Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Haydar Demiryürek, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında ortaya çıkan “helal et” tartışmasının ülkedeki Müslümanları rahatsız ettiğini söyledi. Konu ile ilgili olarak soruları yanıtlayan Demiryürek, “bu gereksiz ve sonu olmayan, sadece siyasetçilerin aşırı uçların oylarını alabilmek için başlattıkları bir tartışma” dedi.
“Helal et” konusunda çıkan tartışmayı şiddetle kınadığını belirten Demiryürek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki önemli adayı Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande'a tepkilerini de ileteceklerini söyledi.

SARKOZY VE HOLLANDE'DAN GÖNÜL ALMA TURU
Gelişmeler üzerine Sarkozy, yarın Paris camisini ziyaret etmeye hazırlanırken, Hollande ise Fransa İslam Konseyi yetkilileriyle bir araya gelecek.

Yabancı düşmanlığıyla tanınan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, Paris'te helal et kesimine savaş açarak, konu ile ilgili ilk tartışmayı başlatan siyasetçi olmuştu.
Le Pen, avukatları tarafından savcılığa yapılan şikayet başvurusunda, Paris'teki mezbahalarda helal et kesim biçiminin “zalimlik” olduğunu iddia etmişti.

Le Pen'in avukatları, Paris bölgesindeki mezbahaların Müslüman azınlığın kontrolünde olduğu görüşünü dile getirerek, aslında bütün etlerin “helal et” kurallarıyla kesilerek diğer tüketicilerin de aldatıldığını ileri sürmüştü.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de hafta sonu katıldığı bir toplantıda, okullarda helal et uygulamasının ve yüzme havuzlarında kadınlar için özel saat uygulamasının Fransa'nın çoğulculuk ilkesine aykırı olduğunu ifade etmişti.

Fransa'da çoğu kuzey Afrikalı yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Fransa

  ,

  İslam

  ,

  İddia

  ,

  başkan

  ,

  kuzey