Hem diyaloga hem savaşa destek verdi

Hem diyaloga hem savaşa destek verdi
Hem diyaloga hem savaşa destek verdi

Özgür Suriye Ordusu üyeleri, Halep teki Nairab askeri havaalanı yakınında eğleniyor.

Rusya ile "Suriye'de diyalog ilerletilmeli" fikrinde uzlaşan ABD, muhaliflere savaş kapasitelerini arttırmaya yönelik öldürücü olmayan yardıma hazırlanıyor.

İlk Avrupa turunda Batılı meslektaşlarıyla Suriye mesaisi yapan yeni ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un muhaliflerle Şam arasında diyaloğun yolunu açmakta mutabık kaldıkları belirtilirken, diğer tarafta Washington’ın silahlı kanadın elini güçlendirecek adımlara hazırlandığı öne sürülüyor.
Washington Post’un haberine göre ABD muhaliflere öldürücü olmayan yardım kapsamında koruyucu zırh, çelik yelek, zırhlı aracın yanı sıra teknik destek hatta askeri eğitim vermeyi değerlendiriyor. Suriye politikasındaki bu değişikliğin Kerry’nin turunun sonuçlarına bağlı olacağını vurgulayan bir diplomat “Bu politikanın unsurları şu an tamamen onaylanmadı ve Kerry’nin Avrupa ve Ortadoğu ’daki müttefikleri ile görüşmelerinde ele alınıyor” dedi. Planın bugün Roma’daki Suriye’nin Dostları Toplantısı’nda netleşmesi bekleniyor.
ABD basını Dışişleri Bakanlığı ile CIA’in muhaliflerin silahlandırılması konusunda bir plan hazırladığını ama Beyaz Saray’ın onaylamadığını önceden de yazmıştı. Gazeteye konuşan Amerikalı ve Avrupalı yetkililer ABD’nin Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’na (SMDK) doğrudan insani yardım gönderebileceğini de kaydetti. CNN de ABD’nin çift kullanımlı ekipmana dair kısıtlamaları kaldırmayı düşündüğünü belirtti.
SMDK Başkanı Muaz Hatib, ‘Roma zirvesini boykottan ABD ve Britanya‘nın halkın acısını azaltmaya yönelik spesifik yardım vaadi’ üzerine çark etmişti. Dün turunu Fransa’da Cumhurbaşkanı François Hollande ve meslektaşı Laurent Fabius ile görüşerek sürdüren Kerry’nin önceki gün Berlin’de buluştuğu Lavrov ile gündemi ise farklıydı. Rus haber kaynakları, ikilinin Suriye krizinin çözümünde ‘muhalefet ve iktidarın diyaloğa teşviki’nde anlaştığını kaydetti. Toplantı sonrası basına konuşan Lavrov “Her şey Rusya ve ABD’ye bağlı değil” deyip tarafları müzakereye çağırdı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in “Eli silahlı olanlarla bile diyaloğa açığız” çağrısını hatırlatan Lavrov, muhaliflerden Roma’da diyalog yönünde fikir bildirmelerini beklediklerini kaydetti. Görüşme için “Ciddi ve sıkı bir oturumdu” diyen ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Victoria Nuland ise iki bakanın çözüm için Cenevre Mutabakatı’nın hayata geçirilmesini hedeflediklerini duyurdu.

Türkiye üzerinden ağır silah gitti

Suriyeli muhaliflere geçen ay Türkiye üzerinden ağır silahların ulaştığı belirtildi. Reuters’a konuşan muhalifler, Hatay-Cilvegözü’nün karşısındaki Bab el Heva sınır kapısını kullanarak Suriye’ye uçaksavar, tanksavar, havan topu ve roket fırlatıcıların sokulduğunu anlattı. Antalya’da oluşturulan Özgür Suriye Ordusu Birleşik Komutanlığı aracılığıyla bağışçı ülkelerin temin ettiği silahlar ve paraların savaşçılara dağıtıldığını kaydetti. Humus’tan bir asi komutan “Kargo yasal ve normal yolla geldi. Kaçakçıların kullandığı yoldan değil Bab el Heva’dan geldi. Ama kazanmamız için yeterli değil. Türkiye’den bir diğer kargo geldi ama henüz teslim almadık” dedi. Komutan yabancı bağışçıların yardımlar için 2 Mart’ta İstanbul ’da oluşturulacak hükümeti beklediğini de kaydetti. Reuters fotomuhabiri ise Şam’da asilerin elinde Amerikan M4 ve Avusturya yapımı Steyr gibi Batı menşeli silahlar gördüğünü aktardı.