Hem gözdağı hem diyalog

Hem gözdağı hem diyalog
Hem gözdağı hem diyalog

Konuşmanın sonunda Esad a dokunmak isteyen taraftarları kürsüye yürüyünce salonda izdiham oluştu.

Esad uzlaşı konferansı, milli misak, hükümet, anayasa, seçim ve af öngören bir plan açıklarken terörle mücadelenin süreceğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, hazirandan beri halka ilk hitabında istifa baskılarına ve silahlı muhalefete meydan okuyup siyasi çözüm planı sundu. Şam’da Opera Evi’nde destekçisinin sloganları arasında konuşan Esad, muhalifleri ‘Allah’ın düşmanları ve Batı’nın kuklaları’ olarak niteledi. Savaşın halk ve vatan hainleri arasında olduğunu savunan Esad, diğer ülkelerden para ve silah alan ya da cihad için Suriye’ye gelen ‘teröristlerle’ masaya oturmayacaklarını kaydetti. Muhaliflerin devrimle alakası olmadığını söyleyen Esad, teröre karşı ülkeyi savunmanın meşru olduğunu belirterek “Şu anda savaş durumundayız. Bir dış saldırıya katrşı mücadele ediyoruz. El Kaide ideolojisine sahip teröristler var ve çoğu Suriyeli değil. Derslerini vereceğiz. Bir elde reform, diğer elde terörle mücadele sürecek” dedi. 

Yeni çözüm planı 

Baştan beri siyasi çözüm için diyaloğa açık olduklarını ama muhatap bulamadıklarını kaydeden Esad, yeni yol haritasını şöyle sıraladı:
Bölgesel ve uluslararası güçler silahlı gruplara yardımı kesmeli.
Sınırda ‘teröristlerin’ geçişine izin verilmesin.
Hemen ardından askeri operasyonlarımız duracak.
Hükümet ulusal diyalog konferansı düzenlemek üzere, kendi kararlarını verebilen ve dış güçlerin kölesi olmayan ülke içindeki ve dışındaki muhaliflerle irtibata geçecek.
Bu konferansta kabul edilen ulusal mütabakat anlaşması referanduma sunulacak. Referandumda kabul edilmesi halinde anlaşmayı uygulayacak bir ulusal birlik hükümeti kurulacak.
Yeni anayasa hazırlanıp referanduma sulunacak.
Seçimler düzenlenecek ve yeni hükümet kurulacak.
Olaylar nedeniyle tutuklananlar için genel af ilan edilecek.
Yeniden yapılanma ve inşa için çalışmalar yapılacak. 

Üç ülkeye teşekkür 

Esad, “Umut acıdan doğar. Eğer cesaretimiz varsa bunu yaratanları yenmek mümkün” dedi. Suriye’yi zayıflatmaya çalışan ülkelere boyun eğmeyeceklerini söyleyen Esad’ın, “Binlerce yıllık bir ülke emir almaz” sözleri salondan büyük alkış aldı. Rusya, Çin ve İran’a teşekkür eden Esad’ın, “Filistin direnişini destekliyoruz ama Suriye’yi istedikleri zaman ayrılacakları bir otel olarak gören Filistinlilere karşıyız” sözleri, Hamas’a yönelik bir mesaj olarak görüldü. Esad’ın konuşması sık sık “Canımız kanımız sana feda ey Beşşar” sloganıyla kesildi.
Muhalefetten ret
Muhaliflerin çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Esad’ın yol haritasını reddetti. SMDK’nın sözcüsü Velid el Bunni, “Suriyeliler 60 binden fazla kişiyi tiranlığı desteklemek için şehit vermedi” dedi. SMDK Başkan Yardımcısı George Sabra da “Esad’ı görevini bırakmadıkça hiçbir çözüm girişimini kabul etmeyeceğiz” yanıtını verdi. (ŞAM/ SANA-AP-REUTERS)

‘MUHALEFETİ TANIMADAN ÇÖZÜM OLMAZ’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İzmir’deki 5.Büyükelçiler Konferansı’nda, Suriye lideri Esad’ın ‘Suriye muhalefetini tanımamakla çözüme ulaşamayacağını’ belirtti. Esad’ın 2 yıl önce de benzer şeyler anlattığını söyleyen Davutoğlu, “Artık inandırıcılığını kaybetti. O zaman 3-5 bin civarında ölüm vardı. Şimdi 60 bin kişinin öldüğü bu büyük yıkımdan sonra bu boş vaatlerle ve bütün dünyanın tanıdığı Suriye muhalefetini tanımamak suretiyle yol almak mümkün değil” dedi. {İZMİR/ AA}