Hem İsrail hem İran'la 'Acem' dansı

Hem İsrail hem İran'la 'Acem' dansı
Hem İsrail hem İran'la 'Acem' dansı

İsrail de yüzlerce kişi, Savunma Bakanı Ehud Barak ın evinin önünde düzenledikleri gösteriyle İran la savaşa hayır dedi. Barak ın Olası bir savaşta 500 kişi ölebilir sözlerine atfen 500 mum yakıldı.

ABD Başkanı, İran'a "İsrail'in tek yanlı saldırısına destek vermeyeceğim" mesajı gönderip karşılığında Amerikan çıkarlarının tehdit edilmemesini istedi.

ABD ’de başkanlık seçimi yaklaştıkça Yahudi lobisinin baskısını daha fazla hisseden Başkan Barack Obama’nın İran’a saldırı konusunda İsrail’i dizginlemek ve Tahran’ı müzakere çizgisine çekmek için yeni bir plan hazırladığı belirtildi. ABD ve İsrail medyasına göre İran’a yönelik tavrını sertleştirerek İsrail’in beklentilerini karşılamaya çalışan Obama, ABD’nin İsrail’in saldırısına destek vermeyeceği mesajını Tahran’a iletti. Yedioth Ahronoth’a göre iki Avrupa ülkesi aracılığıyla Tahran’a mesaj gönderen Obama, İsrail’in tek taraflı saldırısını destekleme niyeti olmadığını bildirerek karşılığında da İran’dan Körfez’deki üslerini tehdit etmemesini istedi. İsrailli yetkililer, ABD’yle savunma işbirliğinin daha önce hiç olmadığı kadar düşük seviyede seyrettiği, bu yolla Obama yönetiminin İsrail’i İran’a saldırıya karşı uyarmaya çalıştığı yorumunda bulundu.

Tatbikatla Tahran’a gözdağı 
New York Times’a göre de Obama İran’a yönelik tavrını sertleştirerek önümüzdeki günlerde ABD’nin olası bir askeri eyleminin ne gibi sonuçlar doğuracağıyla ilgili resmi bir açıklama yapacak ancak İsrail’in savaş beklentilerini karşılayacak bir adım atmayacak. Obama ayrıca daha önce görüşülen ama reddedilen gizli operasyonları da gündeme getirerek Tahran’a gözdağı verecek. Habere göre Basra Körfezi’nde yapılacak donanma ve füze savunma sistemi tatbikatları çoktan planlandı. Ay sonunda ABD, 25’i aşkın ülkeyle beraber bölgede tarihinin en büyük tatbikatlarından birini düzenleyecek. Askeri yetkililer, bu tatbikatın İran’ın Hürmüz Boğazı’ndan petrol tankerlerinin geçişini önlemesini engellemek üzere yapılacak bir güç ve birlik gösterisi olduğunu belirtti. ABD ayrıca İsrail ve Türkiye ’de inşa edilen radarlara benzer Katar’daki yeni bir radar sistemini birkaç ay içinde tamamlamaya çalışıyor. Böylece İran’a nükleer silah geliştirse bile bu füzelerin savunma sistemi tarafından engelleneceği mesajı verilecek. Obama’nın açıklamalarının ne kadar sert olacağı, seçim öncesi yönetim içinde hâlâ tartışma konusu. Bazı Demokratlar, Cumhuriyetçilerin başkan adayı Mitt Romney’nin İran’a karşı yeterli adımı atmamakla eleştirdiği Obama’dan daha sert açıklamalar yapmasını istiyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da önceki günkü kabine toplantısında “Uluslararası kamuoyu İran’a karşı kırmızı çizgileri kesinleştirmeyerek nükleer silahlanma programını durdurmak için yeterli kararlılığı göstermiyor” sözleriyle ABD’yi eleştirmişti. (WASHINGTON/NYT-YNET)