'Hem sahip hem hizmetkâr'

'Hem sahip hem hizmetkâr'
'Hem sahip hem hizmetkâr'

Fotoğraf: EVRİM AYDIN/AA

Meclis'te seslenen Davutoğlu, Türkiye'nin Ortadoğu'da hem hizmetkâr hem sahip olarak değişim dalgasını yöneteceğini söyledi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün TBMM Genel Kurulu’nda Suriye politikasını savunurken sert tartışmalar yaşandı. Suriye politikasını eleştirenleri Baas anlayışıyla hareket etmekle suçlayan Davutoğlu, “Yeni bir Ortadoğu doğuyor. Bu Ortadoğunun sahibi, öncüsü, hizmetkârı olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu’da değişim dalgasını yöneteceğiz” dedi. Türkiye’nin Batı’nın taşeronu olduğu iddiasını “Menşei Ankara olmayan hiçbir siyasetin ya da gündemin parçası olmadık, olmayacağız” diye reddeden Davutoğlu şu mesajları verdi: “Bütün Ortadoğu’da Türkiye sadece dost ve kardeş bir ülke olarak değil, geleceği belirleme fikrine sahip yeni bir bölgesel düzenin öncüsü bir ülke olarak görülmektedir. Yeni Ortadoğu iddiasının temelinde de etnik, mezhep farklarına dayalı değil, kardeşliğe dayalı yeni bir barış düzeni var. Bu barış düzeni kurulana kadar çalışacağız. Kim ne derse desin bu barış düzeninin öncüsü de sözcüsü de Türkiye olacaktır.” 

Suriye burada konuşulacak
Davutoğlu, kendilerini hiçbir ülkenin yönlendirmediğini kaydederek “Suriye ile ilgilenmek bizim için bir tercih meselesi değil, zorunluluktur. Eğer şimdi bu konuyla ilgilenmezsek gelecekte çok daha büyük problemlerle karşı karşıya kalırız. Suriye ile ilgili ne konuşulacaksa bundan sonra Ankara’da, İstanbul’da bizim olduğumuz mekânlarda konuşulacaktır. Türkiye’de darbeyi savunanlar tabii ki o bölgelerde de azınlık diktalarını savunacak” diye konuştu. 

Neden Sudan değil?
CHP ’li Osman Korutürk ise Suriye politikalarının eksenine Suriye halkı yerleştirilirken aynı tutumun Sudan’a gösterilmediğini belirterek “Peki Sudan’da insanlar yaşamıyor mu?” diye sordu. Korutürk “Suriye politikamız tam bir fiyaskodur. Bu politikalar Türkiye’yi, savaş kışkırtıcılığı yapan güvenilmez bir ülke haline getirmiştir” dedi. 

Önder’in sözleri kızdırdı
BDP’li Sırrı Sakık ise kendi ülkesinde barışı inşa edemeyenlerin başka yerlere barış götüremeyeceğini söyledi. BDP’li Sırrı Süreyya Önder de vekillerin konuşmalarında sürekli olarak, “Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünü kullandığına” dikkati çekerek “Bu sözün öyle düşünüldüğü gibi barış havarisi olmadığını” belirtti. Önder, “Bu Misak-ı Milli’den, Musul’dan, Kerkük’ten vazgeçiyorumun Atatürkçesidir” dedi. Bu söz diğer muhalefeti kızdırdı. CHP’li Akif Hamzaçebi, Önder’e daha fazla kitap okuması tavsiyesinde bulunurken, MHP’li Yusuf Halaçoğlu da “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünün, “Yurt içinde birlik ve beraberlik içerisinde bulunan bir Türkiye, yurtdışında da güçlü ve söz sahibidir” ifadesini taşıdığını söyledi.

Acizlik kavgası
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Türkiye’yi savaşa sürüklüyorsunuz, askeri müdahaleden yana tavır koyuyorsunuz” yönündeki eleştirilere karşı, “ AKP ’nin dış politika anlayışını anlayabilme acizliğindedir” sözleri tartışma yarattı. MHP’li Ali Uzunırmak, “Ben anlamadım, aciz miyim?” diye bağırırken MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, “Sizin dış politikanıza katılmayanların aciz olduğunu söyleme hakkınız da haddiniz de yok” dedi. MHP’ye yanıt veren Davutoğlu ise “Herkes elini vicdanına koysun. Sizlerin iktidar ortağı olduğunuz 2002 Türkiyesi mi yoksa 2012 Türkiyesi mi acizdir ya da kudretlidir” dedi.