'Hesaplaşma anı geldi roketler hazır olsun'

'Hesaplaşma anı geldi roketler hazır olsun'
'Hesaplaşma anı geldi roketler hazır olsun'

Komutanlarla acil bir toplantı yapan Kim, Düşmanın üsleri bir darbe ile kül haline gelecek dedi.

ABD ’nin önceki gün nükleer yeteneğe sahip iki B-2 hayalet bombardıman uçağını Güney Kore semalarında uçurmasına Kuzey Kore’nin misillemeye girişmesiyle, restleşme yeni boyut kazandı. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un, ‘füze bataryalarına ABD hedeflerine saldırmaya hazır olma’ talimatı verdi. Kim’in üst düzey generallerle yaptığı acil toplantıdan sonra ‘füze birliklerinin Güney Kore ve Pasifik Okyanusu’ndaki ABD askeri üslerine saldırmaya hazır hale getirilmesine’ dair talimatla ilgili kararnameyi imzaladığı belirtildi. Kim toplantıda, B-2 uçuşlarına atfen “Mevcut ortamda emperyalist ABD güçleriyle hesaplaşma vakti geldi. ABD düşmanlığı tehdit ve şantaj aşamasının ötesine geçip pervasız bir döneme girdi” derken, “Düşmanın üsleri bir darbe ile kül haline gelecek” tehdidini savurdu. Bu arada başkent Pyongyang’daki askeri geçit töreni de Kim’e destek gösterisine dönüştü. Binlerce kişi ‘Amerikalı emperyalistlere ölüm’ sloganı attı. Kuzey Kore, ABD’yi vuracak teknolojiye sahip değil. Ancak kısa ve orta menzilli füzelerin ABD’nin Güney Kore ve Japonya’daki üslerine ciddi zarar verebileceği belirtiliyor.

Hagel: Tehlike arttı

Güney Kore ‘düşman kardeşini psikolojik savaşla’ eleştirirken ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, B-2 uçuşunun ‘tatbikatın parçası olduğunu ve Kuzey Kore’yi kışkırtma amacı taşımadığını’ savundu: “Pyongyang’ın son dönemdeki tahrik edici eylemleri ve tehditkâr açıklamaları, Kore Yarımadası’nda tehlikeyi arttırdı. Kuzey Kore ve Kim’e dair pek çok bilinmeyen var. Ancak bu genç liderin göreve geldiği günden beri yaptığı tahrik edici açıklama ve eylemleri ciddiye almak durumundayız.”
Rusya ise ABD’yi eleştirdi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Kuzey Kore sınırındaki tek taraflı askeri hareketlilik, bizi endişelendiriyor. Durum çok basit şekilde kontrolden çıkabilir” dedi.