Hiç yıpranmayan bedenin sırları Sancar'a Nobel getirdi

Hiç yıpranmayan bedenin sırları Sancar'a Nobel getirdi
Hiç yıpranmayan bedenin sırları Sancar'a Nobel getirdi
Nobel ödülü alan Aziz Sancar çalışmalarını 2007 yılında Radikal'e anlatmıştı: DNA onarımı yapan enzimleri ayrıştırıp onların mekanizmasını aydınlattık.

RADİKAL - Moleküler biyoloji alanında yaptığı çalışmalarla Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile birlikte Nobel Kimya ödülünü kazanan kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, 2007'de Radikal'e konuşmuştu.Hücrelerin DNA tahribatına nasıl tepki verdiğini aydınlatmaya çalışan Sancar, DNA onarımını yapan enzimleri ayrıştırmayı başardı.

2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Prof. Dr. Aziz Sancar aldı

Sancar, "DNA onarımı hem kanserin önlenmesi için hem kanser tedavisi için önemli. DNA onarımı yapan enzimleri ayrıştırıp onların mekanizmasını aydınlattık" demişti. Prof. Dr. Sancar'ın biyolojik saatle ilgili çalışmaları da birçok hastalığın tedavisinde yol gösterici olacak. Sancar 11 yıldır ilgilendiği biyolojik saatin, orta beyinde bir merkez olduğunu anlatmıştı: "Orta beyinde bütün vücut fonksiyonlarını, vücut ısısını, tansiyonu, ne zaman uyuyup ne zaman uyandığımızı ve bunun gibi her şeyi ayarlayan orta beyinde bir merkez vardır. Son on yılda bunları kontrol dört gen bulundu. İlk geni biz izole ettik. Buna 'kriptokrom' adını verdik. Bizim çalışmamız, o alanda çalışan diğer araştırmacıların katkısıyla o biyolojik saatin molekül seviyede nasıl çalıştığını aydınlattı. Biyolojik saat birçok sağlık konularında örneğin ruh sağlığı, depresyon, uyku bozuklukları, ayrıca kanser tedavisinde önemlidir. İlacın ne zaman verilmesi, biyolojik saat sayesinde belirlenebilir. Bu araştırmalarımın inşallah ileride tıpta uygulaması olacak. Şu anda uygulaması yok ama yakında olacak."


 


  ETİKETLER:

  Nobel

  ,

  Uyku

  ,

  kanser

  ,

  Biyoloji

  ,

  Kimya

  ,

  DNA

  ,

  ruh

  ,

  zaman

  ,

  2015

  ,

  depresyon