Hıdır Adnan yeniden gözaltına alındı!

Hıdır Adnan yeniden gözaltına alındı!
Hıdır Adnan yeniden gözaltına alındı!
56 gün boyunca açlık grevi yapan ve önceki gün serbest bırakılan İslami Cihat Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Hıdır Adnan'ın Mescid-i Aksa'ya girdiği için yeniden gözaltına alındığı bildirildi.

RADİKAL - İslami Cihat Hareketi'nin üst düzey üyelerinden 37 yaşındaki Hıdır Adnan tutuklu bulunduğu İsrail 'deki cezaevinden salıverilmesinden bir gün sonra yeniden gözaltına alındı. Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, Adnan'ın Kadir Gecesi münasebetiyle Mescid-i Aksa'da teravih namazı kılmak istediği sırada gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, Adnan'ın serbest bırakılıp Cenin yakınlarında bulunan Arabe beldesindeki evine nakledilmesi için görüşmelerin sürdüğü ifade edildi. İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri ise Adnan'ın izin belgesi olmadan Kudüs'e girmesi nedeniyle gözaltına alındığını ve sorgusunun ardından serbest bırakılacağını belirtti. Samri, İsrail polisinin, Adnan'ın Kudüs'e girişini "çok tehlikeli" gördüğünü kaydetti.

56 günlük açlık grevinden sonra serbest

5 MAYIS'TA AÇLIK GREVİNE BAŞLAMIŞTI

Adnan, idari tutuklamaları protesto için girdiği 55 günlük açlık grevinin ardından önceki gün sabah saatlerinde serbest bırakılmıştı.

İsrail yönetimince defalarca tutuklanan İslami Cihat Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Adnan, son olarak 8 Temmuz 2014'te Cenin kentindeki bir güvenlik noktasında gözaltına alınmıştı. Adnan, idari tutukluluk kararının uzatılmasını protesto için 5 Mayıs 2015'te açlık grevine başlamıştı. Adnan, geçen ayın sonlarında İsrail hapishaneler idaresiyle yaptığı "Ramazan Bayramı öncesinde serbest bırakılmasını garantileyen" anlaşmanın ardından 55 gün sürdürdüğü açlık grevini sona erdirmişti. (AA)