Himalayalar'da yüzde 100 organik tarım atağı

Himalayalar'da yüzde 100 organik tarım atağı
Himalayalar'da yüzde 100 organik tarım atağı

Himalayalar'da yüzde 100 organik tarım başlıyor

Himalayalar'daki Butan Krallığı yüzde 100 organik tarıma geçen ilk ülke olacak. Butan Tarım Bakanı Pema Gyamtsho, kimyasal madde kullanımının, doğayla bir bütün olmayı öğütleyen Budizm inanışına ters düştüğünü ifade etti.

Gyamtsho, insanların dünyaya verdikleri zararı telafi etmek istediklerini, bu nedenle de yeşil ekonomiye geçme kararı aldıklarını açıkladı.

Yoğun tarım üretiminde birçok kimyasal madde kullanıldığını ve bu maddelerin kullanımının, doğayla bir bütün olmayı öğütleyen Budizm inanışına ters düştüğünü ifade eden Gyamtsho, halihazırda Butan'da kimyasal madde kullanımının uluslararası standartların altında olduğunu vurguladı.

Bakan , bazı tarım ürünlerinde yüzde 100 organik tarıma hemen geçeceklerini, bazıların da ise kimyasal kullanımını aşamalı olarak bırakacaklarını dile getirdi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) organik tarım uzmanı Nadia Scialabba, organik tarımın ancak Butan gibi yoğun tarımla ilgilenmeyen küçük ülkeler için iyi bir gelir kaynağı olduğunu söyledi.

Kalkınma modeli için "gayri safi milli mutluluk" kavramını kullanan Butan Krallığı'nda, çevreyi koruma anlayışı öne çıkıyor.

BUTAN'A ÖZGÜ UYGULAMALAR

Televizyonun 1999'a kadar, kültür seviyesini düşüreceği gerekçesiyle yasak olduğu Butan'da, "yaya günü" olan çarşamba günleri araba kullanmak yasak.

Yaklaşık 700 binlik nüfusun yarıdan fazlasının geçimini tarımla sağladığı Butan'da, kimyasal maddeler genellikle yabani otları temizlemek için kullanılıyor.

Çin ve Hindistan'ın ortasında bulunan bu küçük krallık, Japonya'ya mantar, Hindistan'a elma ve ABD 'ye kırmızı pirinç ihraç ederek gelir sağlıyor.

Butan'ın yeni hedefi ise, tarımdaki kimyasal madde kullanımını 10 yılda tamamen bitirmek. (AA)