Hindistan'da kutlama yerine yas var

Hindistan'da kutlama yerine yas var
Hindistan'da kutlama yerine yas var

Hindistan’da bir otobüste toplu tecavüze uğraması ülkede büyük protestolara yol açan 23 yaşındaki kadının ölümü nedeniyle ülkede birçok yeni yıl kutlaması iptal edildi. Sokaklarda kutlamaların yerini protestolar alırken, birçok otel ve kulüp yeni yıl programı düzenlemeyeceklerini duyurdu. Ordu ve hükümet de geleneksel yılbaşı etkinliklerini bu yıl düzenlemeyeceğini açıkladı. Gösteriler devam ederken kurbanın ailesi ise tutuklu 6 zanlının idamını istiyor.

 


Son sözü: Baba git uyu 

 

Babası, genç kadının ölmeden önce Yeni Delhi’deki hastanede kendisine sarılıp “Git uyu” dediğini ve bunların kızının son sözleri olduğunu ağlayarak anlattı. Kurbanın abisi ise, 16 Aralık’ta tecavüze uğrayan kardeşinin tedavi için Singapur’a günler sonra gönderilmesine isyan ederek, Hindistan’daki hastanede yaşadığı enfeksiyonların engellenebileceğini söyledi. Kardeşine tecavüz eden, onu feci bir şekilde dövüp hareket halindeki otobüsten atan 6 kişinin idam edilmesini istediklerini kaydeden abi, “Mücadele yeni başlıyor. Suçluların asılmasını istiyoruz ve bunun için sonuna kadar savaşacağız” dedi.

Kongrede tasarı hazırlığı 

 

Kongre ise tecavüzcülerin kimyasal maddeyle hadım edilmesini ve 30 yıla kadar hapis cezası almasını öngören bir tasarıyı gündeme almaya hazırlanıyor. Tasarının ocak sonuna kadar Adalet Bakanı’na sunulması planlanıyor. Tecavüz ve kadına şiddet olaylarının çok yaygın olduğu ülkede adı açıklanmayan üniversite öğrencisi genç kadının sevgilisinin önünde otobüste tecavüze uğraması, son iki haftada on binlerce kişiyi sokağa döktü. Önlenemeyen şiddet olaylarına isyanın toplumsal ayaklanmaya dönüştüğü ülkede gösteri yasağına rağmen sokakları dolduran protestocular hükümetin gerekli önlemleri almadığını ve suçluların hak ettikleri gibi cezalandırılmadığını belirtiyor.