Hindistan'da tecavüz suçuna idam cezası geliyor

Hindistan'da tecavüz suçuna idam cezası geliyor
Hindistan'da tecavüz suçuna idam cezası geliyor
Toplu tecavüz vakalarının arttığı Hindistan'da, tecavüzcülere idam cezası getiren yasa onaylandı.

YENİ DELHİ - Hindistan parlamentosunun üst kanadı, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesini hedefleyen yeni yasa tasarısına onay verdi.

Parlamentonun alt kanadından 2 gün önce geçen yasa tasarısı, tecavüz ve diğer bazı cinsel saldırı suçlarının cezalarını iki katına çıkarıyor.

Tecavüzün yanı sıra elle taciz, gözetleme, kezzap gibi yakıcı maddelerle saldırı gibi suçlara da daha ağır cezalar öngören yeni yasanın kapsamında, kurbanın ölümüne veya bitkisel hayata girmesine yol açan tecavüz vakaları için Hindistan'da nadiren verilen idam cezası da yer alıyor.

Hindistan'da 16 Aralık'ta 23 yaşında genç bir kadın otobüste toplu tecavüze uğramış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay, ülkede geniş çaplı protestolara neden olmakla kalmamış uluslararası tepki de çekmişti. 14 Şubat'ta da Maharashtra eyaletindeki Bhandara bölgesinde bir köyde, yaşları 5 ila 11 arasında 3 kız ölü bulunmuş, bir kuyunun içinden çıkarılan cesetlerin incelenmesi sonucunda çocuklara tecavüz edildiği ortaya çıkmıştı.

Hindistan'da geçen hafta da İsviçreli bir turist toplu tecavüze uğramıştı. (aa)