Hindistan'ın eski başbakanlarından Gujral öldü

Hindistan'ın eski başbakanlarından Gujral öldü
Hindistan'ın eski başbakanlarından Gujral öldü
Hindistan'ın, komşularıyla ilişkilerinin geliştirmesinde önemli rol oynamış eski Başbakanı İnder Kumar Gujral öldü

YENİ DELHİ - İçişleri Bakanı Suşil Kumar Şinde, 10 gün önce akciğer enfeksiyonu tanısıyla hastaneye kaldırılan Gujral'ın, 92 yaşında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Hindistan 'da Nisan 1997'de işbaşına gelen, ülkenin 12. Başbakanı Gujral, görevde sadece 11 ay kalmış olmasına karşın ülkesinin, Pakistan da dahil olmak üzere komşularıyla dostane ilişkiler geliştirmesine yaptığı katkılarla Hindistan dış ilişkilerine damgasını vuran isim oldu.

Gujral'ın adıyla anılan “Gujral Doktrini” adlı siyasetin başlıca dayanak noktasını, Hindistan'ın büyüklük ve gücünün komşularıyla olan ilişkilerinin niteliğinden ayrı tutulamayacağı düşüncesi oluşturuyordu.

Hindistan'ın küçük komşularıyla ticaret ve ikili ilişkilerinde karşılık beklemeden hoşgörü ve cömertlik gösterilmesi, Güney Asya ülkelerinin birbirlerinin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermesi, birbirlerinin içişlerine karışmaması ve bölge ülkeleri arasındaki tüm ihtilafların barışçı ikili müzakerelerle sonuçlandırılması, Gujral doktrinindeki başlıca ilkeleri oluşturuyordu.

aa