Hintli kadınlara bıçak dağıtıldı

YENİ DELHİ-Hindistan’da hükümet , geçen ay başkent Yeni Delhi’de toplu tecavüze uğrayan 23 yaşındaki üniversite öğrencisinin aldığı darbeler sonucunda ölmesinin ardından kadınların korunması için yasal değişiklik hazırlığına girerken yargı ve siyaset dünyası farklı adımlar atıyor. Şiddet karşıtlığıyla bilinen Şiv Sena partisi önceki gün Maharaştra eyaletinin başkenti Bombay’da, kurucuları Bal Thackeray’in doğum günü dolayısıyla kadınlara bıçak dağıttı. Yetkili Ajay Çowdhari, ‘hükümetin koruyamadığı kadınların kendi güvenliklerini sağlaması için bıçak dağıttıklarını’ söyledi.

Tecavüz davalarına kadın hâkimler bakacak
Eyalette 21 bin bıçak dağıtacaklarını belirten yetkili, kadınlara da “İsterseniz meyve- sebze kesin, isterseniz size uzanan yabancı bir eli. Tercih sizin” diye seslendi. Kasımda ölen Thackeray, kadınlara çantalarında ruj yerine ‘rampuri’ (bölgeye ait bir bıçak) taşımalarını öğütlüyordu. Bu arada yasalarda reforma gidilmesi için kurulan komisyon önceki gün sunduğu raporda ‘tecavüz davalarına kadın hâkimlerin bakması’ önerisini sundu. Komisyon Başkanı J.S. Verma “Devletin rolü sadece suçluları cezalandırmak değil kadınlara karşı suç işlenmesini önlemek de olmalı” dedi. 80 bin öneriyi değerlendirdiklerini belirten Verma, kadına şiddet olaylarına dair başvuruların daha hızlı işleme konmasını ve davalara daha hızlı bakılmasını istedi. Yargılamaların bazen yıllarca sürdüğü ülkede, kadın örgütlerine göre yaklaşık 95 bin tecavüz davası askıda bekliyor.

İlk uygulama Batı Bengal’de
Bu teklif ise ilk kez Batı Bengal eyaletinde hayata geçirildi. Başkanlığı iki kadın hâkim üstlenirken, savcılar dahil tüm mahkeme çalışanlarının kadın olacağı belirtildi. Yasal Yardım Forumu’ndan Joydep Mukherje, bu mahkemelerin önemini şöyle anlattı: “Bazı kadın kurbanlar, erkeklerin olduğu ortamda maruz kaldıkları zulmün boyutlarını anlatamıyor. Erkeklerden çekiniyorlar. Bu mahkemelerle, bu sorun aşılacak.” {BBC}