Hırsız diktatörlere hapis

Hırsız diktatörlere hapis
Hırsız diktatörlere hapis

Mahkemede hapis cezası alan eski cunta liderlerinin soğukkanlı olduğu gözlenirken bebeklerin akrabaları kararı sevinçle karşıladı.

Arjantin'de 1976-1983'teki cunta döneminde 'bebek hırsızlığı' ile suçlanan iki eski diktatör toplam 65 yıl hapis cezasına çarptırıldı

BUENOS AIRES - Arjantin’de 1976-1983 yılları arasındaki cunta döneminin iki diktatörü, işkence gören ve öldürülen siyasi mahkûmların bebeklerinin çalınması yönünde emir vermekten önceki gün suçlu bulundu. Başkent Buenos Aires’teki mahkeme, cunta dönemindeki suçları nedeniyle hapis yatan eski devlet başkanlarından Jorge Videla’yı 50 yıl, halefi Reynaldo Bignone’yi ise 15 yıl hapse mahkûm etti. Toplam 9 sanığın 34 bebeğin çalınmasından suçlu bulunduğu mahkemede iki sanık beraat ederken 86 yaşındaki Videla’nın bu suç nedeniyle kanunlarda belirlenen en yüksek cezayı aldığı kaydedildi. Mahkeme Videla’yı ‘10 yaşının altındaki çocukların sistematik bir biçimde kaçırılması, alıkonması ve saklanmasından’ suçlu bulurken, Videla sistematik bir plan yürütülmediğini ve mahkûmların devlete karşı doğmamış çocuklarını ‘kalkan’ olarak kullandıklarını savundu. Bigone ise askeri cunta döneminde ‘kirli savaş’ ile ilgili kanıtların ortadan kaldırılması emri verdiğini ve bebek hırsızlığından haberi olduğunu inkâr etti. Mahkûmiyet alan 7 kişiden biri olan eski Yüzbaşı Victor Gallo ve eski karısı Susana Colombo’nun da kaçırılan çocuklar arasında olan evlat edindikleri oğulları Francisco Madariaga da, üvey ebeveyni aleyhine ifade verdi. Gallo’ya 15, Colombo’ya 5 yıl hapis cezası verildi. Videla, ülkenin lideri olduğu dönemde 31 muhalife işkence yaptığı ve ölüm kararı verdiği gerekçesiyle 2010’da, Bignone de lider olduğu dönemde aynı nedenlerden 2011’de ömür boyu hapis cezası almıştı.


Kurbanlar memnun

Mahkeme salonunda ve bina önünde toplanan, kaçırılan bebeklerin akrabaları ve kendileri kararı sevinçle karşıladı. Kararın duyurulmasının ardından aktivistler “ Bugün tarihi bir gün” diyerek kutlama yaptı.
Askeri yönetimin 30 yıl önce solcu muhaliflere karşı başlattığı ve 13 bin kişinin öldüğü, ‘Kirli savaş’ olarak anılan cunta döneminde yaklaşık 500 bebeğin ebeveynlerden zorla alındığı tahmin ediliyor. ‘Mayıs Meydanı Anneleri’ adlı kuruluş, çalınanların kimliklerini belirlemek için uzun süredir mücadele veriyor. Bugüne kadar 100’den fazla çocuk gerçek aileleriyle tanıştırıldı. 26’sı dava kapsamında olan 106 çocuğa ise DNA testi yapıldı. (BBC/AP)


  ETİKETLER:

  Arjantin

  ,

  BBC

  ,

  Mahkeme

  ,

  Bugün

  ,

  Çocuk

  ,

  DNA

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  siyasi

  ,

  kuruluş

  ,

  Karşı

  ,

  BİNA