Hırvatistan'da "Kiril alfabesi" protestosu

Hırvatistan'da "Kiril alfabesi" protestosu
Hırvatistan'da "Kiril alfabesi" protestosu
Ülkenin doğusundaki Vukovar kentinde yaşayan Sırpların Kiril alfabesi kullanmasına imkan tanıyan karar, başkent Zagreb'de binlerce kişi tarafından protesto edildi

ZAGREB - Hırvatistan 'ın doğusunda yer alan ve 1991'deki savaşta Sırpların katliamlar yaptığı Vukovar kentinde yaşayan Sırpların Kiril alfabesi kullanmalarına imkan tanıyan hükümet kararı, protesto edildi.

Eski Hırvat askerlerini bir araya getiren "Vukovar Müdafa Merkezi" tarafından Ban Yelaçiç Meydanı'nda düzenlenen protestoya ülkenin dört bir yanından 20 bine yakın kişi katıldı.

Hırvatistan bayrakları ve protesto içerikli afişlerin açıldığı gösteride, protestocular sık sık marşlar söyledi.

Vukovar Müdafa Merkezi Başkanı Tomislav Yosiç, yaptığı konuşmada, hükümetin kararını protesto etmekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti.

HÜKÜMETİN TEPKİLERE NEDEN OLAN KARARI

Hırvatistan hükümeti, ülkenin Sırbistan sınırında bulunan ve nüfusunun yüzde 30'unu Sırpların oluşturduğu Vukovar'da, Hırvatça'nın yanı sıra Sırpça'nın (Kiril) da kullanılması için gereken kanunların uygulanmasına yönelik aldığı karar, Hırvatistan Meclisi'nde de kabul edildi. İlgili kanunlara göre, toplam nüfusun yüzde 30'unu Sırplar'ın oluşturduğu belediyelerde, hem Sırpça hem de Kiril alfabesinin kullanılması yasalaştı.

Vukovar'da çoğunlukta olan Hırvatlar, 1990'lı yılların başında savaştıkları Sırplara bu tür hakların verilmesini istemiyor. Yaklaşık iki ay önce de Vukovar kentinde, yine 20 bine yakın kişinin katılımıyla protesto gösterisi düzenlenmişti.(aa)