Hırvatistan'da muhafazakarlar seçimden zaferle çıktı

Hırvatistan'da muhafazakarlar seçimden zaferle çıktı
Hırvatistan'da muhafazakarlar seçimden zaferle çıktı
Hırvatistan'daki parlamento seçimlerinde muhafazakar Demokratik Birlik sandıktan birinci parti olarak çıktı. Sosyal Demokratlar da iktidara yeniden talip oldu. Yeni hükümet müzakerelerinin zorlu geçmesi bekleniyor.

RADİKAL - Hırvatistan Seçim Komisyonu'nun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, muhalefetteki muhafazakâr parti Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) 151 sandalyeli meclise 61 temsilcisini sokmayı başardı. Sosyal Demokrat Parti (SDP) 53 sandalyede kalırken, "Köprü" (Most) 19 milletvekili kazandı. 

4,4 milyon nüfuslu Hırvatistan, AB'nin en yoksul ülkeleri arasında yer alıyor. İşsizlik oranı yüzde 16'yı bulan ülkede son göstergeler ekonomik canlanmaya işaret ediyor.

SINIRLARDA SIKI KONTROL SÖZÜ

Hırvatistan, sığınmacı kriziyle de gündeme geldi. Balkan güzergâhında yer alan ülkeden eylül ayı ortasından bu yana 330 binden fazla sığınmacı geçiş yaptı. HDZ, seçim kampanyası sırasında sınırlarda daha sıkı kontrollere gidileceği vaadinde bulunmuştu.

HDZ Genel Başkanı Tomislav Karamarko, halkın hükümeti kurma görevini kendisine verdiğini söyledi.

Slovenya sınırına yürüyen mülteciler böyle görüntülendi

'BİR DÖNEM DAHA HAK ETTİK'

SDP Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Milanoviç ise ekonomik canlanmaya işaret ederek, "Sosyal Demokratlar bir dönem daha iktidarda kalmayı hak etti" açıklamasında bulundu. Milanoviç, yeni hükümetin kuruluşunda Köprü (Most) Partisi'ni SDP'ye destek vermeye çağırdı.

Köprü (Most) lideri Bozo Petrov, kamu teşkilâtı ve yargı sisteminde reformlara gitmesi ve girişimcilerin önünü açması halinde yeni hükümete destek vereceklerini açıkladı.

'Hırvatistan mülteci yükünü artık kabul etmeyecek'

MÜZAKERELER ZORLU VE UZUN GEÇECEK

Petrov, "Her reform adımı için süre vereceğiz. Süre tutulmazsa parlamentoya güvensizlik önergesi sunacağız. Sandıktan çıkan sonuca göre anahtar parti konumunda olduğumuzun bilincindeyiz" dedi. Petrov, seçimlerin yenilenmesini iktidar olmayı başaramayan bir hükümete yeğlediğini vurguladı.

AB liderleri anlaştı: Mülteciler için 100 bin ilave yer

Gözlemciler, yeni hükümet için yapılacak müzakerelerinin zorlu ve uzun geçmesini bekliyor.

Mülteci kalp krizi geçirdi, polis izledi, gazeteciler kalp masajı yaptı