Hitler'in babasının mezar taşları söküldü

Hitler'in babasının mezar taşları söküldü
Hitler'in babasının mezar taşları söküldü
Nazi lideri Adolf Hitler'in babası Alois Hitler'in Avusturya'nın Leondinger kasabasındaki mezarının taşları ve isim tabelası kasaba yönetiminin aldığı kararla söküldü.

VİYANA - Kasabadaki Katolik kilisesi papazı Kurt Pittertschatscher, mezarın mülkiyet hakkına sahip kişinin de onayıyla mezar taşları ile isim tabelasının söküldüğünü bildirdi.

Pittertschatscher, Hitler'in babası Alois ile 3. eşi Klara'nın gömülü olduğu mezarı, Neo Nazi gurupların "kutsal bir mekan" gibi ziyaret edip başında gösteri yaptıklarını ve "bu durumun kasabanın imajını olumsuz yönde etkilediğini" söyledi.

Yukarı Avusturya eyaletinde faaliyet gösteren Faşizm karşıtı sivil toplum örgütlerinin başvurusu üzerine Leondinger kasabası Belediye Başkanı Walter Brunner ve papaz Pittertschatscher, Alois ve Klara Hitler'in gömülü olduğu mezarın taşları ile üzerindeki isim levhasının sökülmesine karar verdi.

Yabancı ülkelerde faaliyet gösteren Neo Nazi gurupların da mezarı ziyarete geldiklerini ifade eden Brunner, kasabanın isminin sık sık "Hitler'in anne ve babasının mezarıyla gündeme gelmesinden rahatsızlık duyduklarını" bildirdi. (aa)