Hitto için kötü bir başlangıç

Hitto için  kötü bir başlangıç
Hitto için  kötü bir başlangıç
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun İstanbul'da seçtiği başbakan muhalif cephede bölünmeye yol açtı.

Daha önce geçici hükümeti belirlemek için üç kez ertelediği toplantıyı önceki gün yapan Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK) başbakan olarak Şam doğumlu olup ABD ’nin Teksas eyaletinde yaşayan Ghassan Hitto’yu seçti. İstanbul ’da kapalı kapılar ardında 14 saat süren toplantının ardından gece yarısı gelen sonuçlara göre Hitto, 63 aktif üyeye sahip SMDK’nın oy kullanan 48 üyesinden 35’inin desteğini aldı. Müslüman Kardeşler’in desteklediği Hitto’nun rakiplerinden eski Tarım Bakanı Esad Mustafa 7 ve Velid el Zu’bi 2 oy aldı.

‘Kardeşler devrimi çaldı’

Bazı muhalifler Hitto’nun askeri tecrübesi olmamasına tepki olarak oylamaya katılmadı. Bazıları Hitto’nun uzlaşma adayı olduğunu söylese de bazı üyelerin oylama öncesi danışma toplantısını terk etmesi bölünme olarak yorumlandı. Başbakanlık için öne çıkan 12 adaydan 9’u çekilmişti. SMDK üyesi Kemal Labvani, Müslüman Kardeşler’i kendi adayını dayatmakla suçlayarak “Mısır’da olanın Suriye’de tekrarlanmasını istemiyoruz. Devrimi çaldılar” dedi. Müslüman Kardeşler Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur ise “SMDK’nın adayı olduğu için Hitto’yu destekledik” diyerek suçlamayı reddetti. Radikal’e konuşan kaynaklar Hitto’nun kendisi değil babasının Müslüman Kardeşler üyesi olduğunu ve ‘dini bütün bir Müslüman’ olarak tanındığını kaydetti.

Suudilerin adamı bozuldu

Silahlı grupların dışarıdan gelen bir otoriteyi kabul edip etmeyeceği bilinmezken SMDK’da Suudi Arabistan’ın adamı olarak görülen Edib Şişakli şu itirazı yöneltti: “Bir sivil nasıl olur da gelip sahada savaşanlara ‘Silahları bırakın, yönetme sırası bende’ diyebilir.” SMDK’da varılan mutabakat gereği Hitto’nun hükümeti kurduktan sonra muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerde çalışması gerekiyor. Özgür Suriye Ordusu Temsilcisi Fahd el Masri ise ‘muhalif bir kişiliği’ olmayan Hitto’nun başkan seçilmesine çok şaşırdığını belirtti. Ghassan Hitto’nun uzun yıllar ABD’de yaşaması nedeniyle Suriye’nin meselelerine uzak kaldığını söyleyen Masri “Tek niteliği ABD’de bir şirketin müdürü olması. Peki ama bu başbakan seçilmek için yeter mi?” diye sordu.

PYD: Kürtleri temsil etmiyor

Kuzeyde Kürt bölgelerini kontrol eden Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim ise Hitto’nun Kürtleri temsil etmediğini söyledi. ANF’ye konuşan Müslim, “Kürt kökenli olması bir şey ifade etmiyor. Ne bir Kürt tanıyor, ne Kürtçe biliyor ne de Kürt siyaseti ile bir ilgisi var” dedi.

‘Diyalog olmayacak’

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) başbakan olarak belirlediği Ghassan Hitto dün göreve başlarken rejimle müzakareye kapıyı kapattı. Hitto “Büyük Suriye halkını temin ederiz ki Esad rejimi ile diyalog olmayacak” ifadelerini kullandı. SMDK Başkanı Muaz el Hatib’in rejimle dilaoga girilebileceğine dair önerisi muhalif cepheyi bölmüştü. Hitto ilk demecinde de “Eşimi ve çocuklarımı özledim, yakında görmeyi umuyorum” demişti.