Hizbullah komutanını CIA ve Mossad öldürmüş

Hizbullah komutanını CIA ve Mossad öldürmüş
Hizbullah komutanını CIA ve Mossad öldürmüş
2008'de Suriye'de bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hizbullah'ın üst düzey komutanlarından İmad Muğniye'nin CIA ve Mossad tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

RADİKAL – Amerikan Washington Post gazetesi, İsrail’in Golan Tepeleri’ne düzenlediği saldırı sonucu hayatını kaybeden Cihad Muğniye’nin babası İmad Muğniye’nin ölümüyle ilgili bir rapora ulaştı. Buna göre, 12 Şubat 2008’de Suriye’de bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hizbullah’ın üst düzey komutanlarından İmad Muğniye’nin, CIA ( ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı) ve Mossad (İsrail İstihbarat Teşkilatı) tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Mossad’ın CIA’yle işbirliği yaparak suikasti gerçekleştirdiğini belirten gazete , Muğniye’nin CIA tarafından uzun süre boyunca yakından izlendiğini ve o gün patlayan bombanın Mossad ajanları tarafından uzaktan kontrol edildiğini belirtti. ABD’nin, suikastte kullanılan bombanın yapımı ve test edilmesinde yardımcı olduğu da ifade edildi.

İran Devrim Muhafızları: Hizbullah'ın yanındayız


BAŞKAN BUSH'UN HABERİ VARDI

Gazetenin ulaştığı raporda, dönemin ABD Başkanı George W. Bush, Adalet Bakanı ve CIA Başkanı, milli güvenlik danışmanı ve Adalet Bakanlığı’nın olaydan haberlerinin olduğu ve onay verdiği vurgulandı. Muğniye’nin öldürülmesinin ardından İsrail ve ABD olayda parmaklarının olmadığını açıklamıştı.

Washington Post’a konuşan ismini açıklamak istemeyen eski bir CIA yetkilisi, “Bomba, ABD’nin karşı çıkabileceği ve suikasti iptal edebileceği, ancak gerçekleştiremeyeceği şekilde kurulmuştu” bilgisini verdi.

Hizbullah lideri Nasrallah: Her suikastten İsrail'i sorumlu tutacağız

Fehim Taştekin yazdı. "İsrail Kaide'yi destekler mi, destekler!"

ABD'den taraflara çağrı: 'Mavi hatta' saygılı olun

Hizbullah Lübnan sınırında İsrail askerî konvoyunu vurdu