Hizbullah lideri Nasrallah: Her suikastten İsrail'i sorumlu tutacağız

Hizbullah lideri Nasrallah: Her suikastten İsrail'i sorumlu tutacağız
Hizbullah lideri Nasrallah: Her suikastten İsrail'i sorumlu tutacağız
Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail'in Kuneytra'daki saldırısında hayatını kaybeden Hizbullah askerlerini anma töreninde bir konuşma yaptı. Nasrallah, konuşmasında İsrail'e mesaj gönderdi.

RADİKAL - Hizbullah lideri Hasan Nasrullah, İsrail’in Kuneytra’daki saldırısında hayatını kaybeden Hizbullah askerlerini anma töreninde bir konuşma yaptı. Yakın Doğu Haber 'de yer alan habere göre, Nasrallah’ın konuşmasının bir kısmı şu şekilde:

"Bölgedeki tüm halklar ve devletler, en azından 1948’den beri İsrail adlı gasıp bir kanserden dolayı acı çekiyor. Bu kanser tümörü, bu terörist devlet, saldırgan rejim, fesadın, istikbarın ve zorbalığın sembolüdür. İsrail onlarca yıl böyleydi; ama geçtiğimiz yıllarda bundan çok daha kötü davranmaya ve daha saldırgan olmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda ve geçen yıl yaşanan olaylardan söz etmek istiyorum.

'İSRAİL SURİYE'DEKİ SAVAŞI KÖRÜKLÜYOR'

Filistin’de toprakları ve kutsalları işgal etmekle kalmadı, Batı Şeria’da 3 yerleşimciyi bulma bahanesiyle canının istediği her şeyi yaptı ve Gazze’ye 52 gün süren yıkıcı bir savaş başlattı. Orada en vahşi cinayetleri işledi. Gazze’yi abluka altında tutuyor, mukaddesata saldırıyor, Mescid-i Aksa’yı ciddi bir şekilde tehdit ediyor, binlerce Filistinliyi çok zorlu şartlar altında zindanlarda tutuyor. Filistin halkının en temel haklarını görmezden geliyor.

Suriye’de, onlarca yıldır Golan’ı işgali altında tutmakla kalmıyor, şu anki savaştan en çirkin şekilde yararlanıyor. Suriye’deki savaşı açıkça körüklüyor, tekfirci terörist grupları Suriye’yi ve Suriye ordusunu yok etmeleri için destekliyor. Herkesin gözünün önünde Suriye topraklarını, Suriye askeri üslerini bombalıyor. Çeşitli bahanelerle Suriye topraklarını havadan bombardıman ediyor.

Hizbullah'tan İsrail'e iki kelimelik yanıt


'LÜBNAN SÜREKLİ TEHLİKE SINIRINDA'

Lübnan’da Şeba Çiftlikler’ni işgali altında tutmakla kalmıyor, bizim bazı Lübnanlıların kutsal saydığı 1701 sayılı kararı tanımıyor. Lübnan hükümetinin değil, BM’nin ya da Direniş’in raporlarına bakın İsrail’in binlerce hava, kara ve deniz sahası ihlali var. Canı bombalamak istediği zaman Ceata’da yaptığı gibi bombalıyor, suikast yapıyor. Bu yüzden de Lübnan sürekli olarak tehlike sınırında bulunuyor.

İsrail istediği herkesi, bölgedeki tüm devletleri, orduları ve halkları tehdit edebileceğini düşünüyor. Gece gündüz, istediği zaman her yere saldırabileceğini düşünüyor. İstediği her şeyi yapabileceğini, hiçbir sorunla karşılaşmayacağını, onu engelleyebilecek hiçbir şeyin olmadığını düşünüyor.

'ARAP ÜLKELERİ DİYE BİR ŞEY MEVCUT DEĞİL'

Bölgedeki durum İsrail’in lehine. Bugünkü savaş, özellikle de bölge ülkelerinin ordularının ve Direniş güçlerinin meşgul olması, Arap ve İslam kamuoyundaki derin parçalanmışlık, fitneler, musibetler ve Arap ülkelerinin sahneden tamamen çekilmesi, izin verirseniz şöyle diyeyim Arap Birliği adı verilen (şeyin olmaması İsrail’in işini kolaylaştırıyor) Arap Birliği sahneden çekilmiş değil, o zaten yok. Bu, yeni fark ettiğimiz bir şey değil.

Biz ona hiçbir zaman umut bağlamadık. Ama şu an her zamankinden çok daha fazla emin olundu ki, Filistin, Lübnan, Suriye halklarına, bölge halklarına söylüyorum: Arap ülkeleri diye bir şey mevcut değil.

Maalesef Arap Birliği diye bir şey yok. Bazıları abartarak Arap mevcut değil diyorlar; hayır Arap var; Ama Arap Birliği yok. Eğer olsaydı Filistin, Lübnan, Suriye ve Arap olan komşu ülkelerdeki sorunlarla mücadele ederdi. Onlar bu bölgenin evlatları, bu bölgenin halklarıdır. Evet olmayan işte bu Araplardır.

'GAZZE'YE SALDIRILDIĞINDA ARAP BİRLİĞİ OLMADIĞINI GÖRDÜK'

Ne Arap arası, ne Arap silahı, ne Arap Birliği var. Arap kararları bağımsız değil. Onlar zaten yoklar, onlar varlığı olmayan şeyleri savunuyorlar. Bağımsız resmi Arap kararı nerede?

Evet İsrail’le savaşılacağı zaman yok; ama Arap ülkelerinin içinde savaş olduğu zaman; Suriye’de, Irak’ta, Yemen’de, Libya’da ya da bugünlerde Sina’da savaş ve çatışma olduğu zaman Arap parası, Arap silahı, Arap medyası hazır oluyor. Bu yeni bir şey değil. Geçen yıl Gazze’ye yönelik zalim savaş olduğu zaman, Arap parasının, Arap silahının, Arap medyasının, Arap Birliği’nin olmadığına tanık olduk.

Bu, geçtiğimiz haftalarda yaşanan olaylarda yaşadığımız durumdur. Bölgede olaylar cereyan ediyor, Filistin ve Lübnan direnişleri, Direniş Ekseni, bölgede İran ve Suriye bunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu dost ve düşman şartlarında Kuneytra’da suikast operasyonu gerçekleşti.

'KUNEYTRA'DA OLAN SUİKASTTİR'

18 Ocak 2015 Pazar, öğlen saatlerinden biraz önce İsrail helikopterleri bizim 7 kardeşimizi taşıyan sivil bir aracı hedef aldı ve hepsinin şehit olmasına neden oldu. Onlar, Kuneytra bölgesinde incelemeler yapıyordu. O anda suikast operasyonu ve suikast operasyonunun perde arkası açığa çıktı. İsraillilerin söylediklerinden, basına sızdırdıklarından anlaşılıyor ki bu karar güvenlik kabinesi veya başbakanın özel kadrosu tarafından alındı. Bu kararın sonucun öneminden ve hassasiyetinden dolayı muhalefet partisi liderlerine bildirildiği de söyleniyor.

Yani düşman durumu incelemiş, istihbaratı toplamış, tehdit değerlendiresini yapmış ve suikast operasyonunun uygulanmasına karar vermiştir. Kuneytra’da olan şey bir suikasttır. U, son derece açık ve ortadadır. Bu durum, bu konuda yapılacak her türlü tartışmaya son veriyor. Gerçek şudur ki İsrail karar vermiş ve bu grubu hedef almıştır, belli olmayan şey bu kararın ne zaman alındığıdır. Kararın zamanı belli değil; ama bu karar Siyonist düşmanın en üst düzeyinde alınmıştır.

Kendilerinin söylediği üzere muhalefet liderlerine haber verilmiş ve bunun uygulanma zamanı beklenmiştir. O zaman da Pazar günüdür. Biz, gündüzün ortasında açıkça yapılan bir suikastla karşı karlıyayız. Bu, Şehit Abbas Musevi ve ailesine yönelik güney Lübnan’da yapılan suikastın aynısıdır.

'İLAN ETMEYECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORLARDI'

İsrail, Kuneytra suikastını üstlenmedi. Şu ana kadar resmi olarak üstlendi mi bilmiyorum. Çünkü “İsrail’in gerçekleştirdiği sanılan operasyon” ya da “İsrail’in yapmakla suçlandığı operasyon” diye söyleniyor. İsrail, muhtemelen Hizbullah’ın bu operasyonu ilan etmeyeceğini, gizleyeceğini düşünüyordu. Çünkü Hizbullah onları Kuneytra’da İsrail’in öldürdüğünü söyleyince kendi taraftarları ve halkı karşısında oyunun kuralları gereği kendini çok zor bir duruma sokmuş olacaktı; (İsraillilere göre)çünkü Hizbullah Suriye’de şiddetli bir savaşın içerisindeydi ve orada da oldukça yıpranmıştı. Biz, bizim hakkımızda yazılan şeylere bakıyoruz. Muhtemelen İsrail Hizbullah’ın “biz Suriye’de şehitler verdik, bunlar da Suriye’deki diğer şehitlerimiz gibidir” diyeceğini düşündü.

'SURİYE'DEKİ ŞEHİTLERİMİZLE İFTİHAR EDİYORUZ'

Bizim Suriye’de şehitler verdiğimiz kimse için gizli değildir. Biz onlarla iftihar ediyoruz, onlar sayesinde başımız dik. Biz onları Direniş’in, Suriye’deki Kudüs yolunun şehitleri olarak görüyoruz. İsrail bizim bu şehitlerimizi de Suriye’deki diğer şehitler gibi göstererek kendimizi oyunun kuralları bakımından rahat bir pozisyona alacağımızı düşündü. İsrail için sürpriz olan ilk şey Hizbullah’ın bunu yarım saat içerisinde bir bildiri yayımlayarak “Hizbullah savaşçılarından bir grup Kuneytra’da İsrail helikopterlerinin saldırısı sonucu şehit olmuştur, şehitlerimizin isimlerini açıklayacağız” şeklinde açıklama yapması oldu.

Biz ilk gün isimleri açıkladık, bunlar aziz General Muhammed Ali Allahdadi ile birlikte 7 kişiydi. Biz şehitlerimizi gizlemedik, gizlemeyiz. Bunu dosta, düşmana, Lübnanlılara, bizi sevenlere veya kınayanlara, herkese söylüyorum. Biz 50 şehit de versek 50’sinin de isimlerini açıklarız. Biz onlarla iftihar ediyoruz. Biz şehitlerimizin isimlerini açıkladık ve bence bu İsrail açısından bir sürpriz oldu ve katilleri şaşkına çevirdi. Hizbullah şeffaf, açık ve istikrarlı bir tutum sergiledi. Hizbullah ne yapacağını biliyordu; ama katil, neler olacağını bilmiyordu.

İran'dan İsrail'e: Misilleme için özel bir şeyler yapacağız


'KUNEYTRA SUİKASTİNİN SEBEBİ NEDİR?'

Diğer bir önemli mesele Kuneytra suikastının sebebi nedir? İsrailliler analistleri aracılığıyla birtakım sebepler açıkladılar. Bunların hepsinin kökeni aynı. Bir ara dediler ki bu grup hedef alındı çünkü onlar Golan’da operasyon yapacaklardı.

Halbuki onlar Golan sınırına 6 kilometre mesafede bulunuyorlardı. Onlarla Golan sınırı arasında da Nusra Cephesi’nin militanları vardı. İsrailliler bu gençlerin gelip İsrail’e karşı eylem yapacağını söylediler. Onlar ayrıca bu gençlerin gelecekte bu bölgede yapılacak operasyonun zeminini yaratmak için geldiklerini, oraya bir füze üssü kurmak için geldiklerini söylediler. Özetle tüm sebepler tek bir mesele hakkındaydı o da Golan’daki Direniş. Bu mesele başlı başına bir konuşma konusu ve şu an ona vakit yok. Söyledikleri özetle şöyle: Direniş’in altyapısı, zemini ve Direniş’in oluşmakta olduğu ile ilgiliydi ve bunların hedef alınması gerekiyordu. Ben yorum yapmıyorum, onların dediklerini söylüyorum.

'NETANYAHU NUSRA CEPHESİ'Nİ DESTEKLİYOR'

Filistin halkı bizim ortağımızdır, biz de kanda, musibette, acıda, tasada, kıvançta, mutlulukta ve zaferde onların ortağıyız. Ben tüm bölge halklarından şu soru üzerinde düşünmelerini istiyorum: Bugün Golan bölgesinde İsrail sınırından Suriye ordu güçlerinin bulunduğu yere kadar kimler bulunuyor? Burası Suriye toprakları içerisinde 6-7 kilometrelik bir alan ve orada Nusra Cephesi bulunuyor.

Fehim Taştekin yazdı. "İsrail Kaide'yi destekler mi, destekler!"


Orada binlerce Nusra militanı tanka, topa, rokete, her türlü silaha, tanksavara, patlayıcı maddelere, askeri üslere ve mevzilere sahipler. Nusra Cephesi kim? İzin verirseniz hatırlatayım. El Kaide’nin Suriye kolu. El Kaide BM’nin, ABD’nin, Batılı ülkelerin ve Avrupa’nın terör örgütleri listesinde. Uluslararası alanda ve Arap dünyasında terörist olarak görülen el-Kaide’nin Suriye kolunun Golan sınırında geniş çaplı bir varlığı söz konusu. Binyamin Netanyahu’nun bundan hiçbir endişesi yok. Kendini bir stratejik analist olarak sunan Moşe Yaalon bu kişilerin varlığından hiç kaygı duymuyor. İsrailliler onların varlığından kaygı duymak bir yana, tam tersine Nusra Cephesi’nin bu bölgede bulunmasını destekliyor. Onlara hava desteği sunuyor.

Sınırlarını onların yaralılarına açıyor, yaralılarını İsrail hastanelerinde tedavi ettiriyor. Netanyahu bu yaralıları bizzat ziyaret etti. İsrailliler bu militanların orada bulunmasından hiç kaygı duymuyor; ama 2 sivil araçtaki 7 kişiden kaygı duyuyor! Kaldı ki bu kişiler roketler ve bomalar taşımıyordu, sadece kişisel silahları vardı.

'BİZ FİLİSTİN HALKINI UNUTMADIK'

İşte bu, bizim Arap dünyasına, Arap halklarına ve tüm direniş gruplarına yönelttiğimiz bir sorudur. Kinler öyle bir noktaya ulaşmış ki İsraillileri unutmuşlar. Onlar Suriye, Irak ya da Mısır yönetimleri ile sorunları olduğunu ve İsrail’i unuttuklarını söylüyorlar. Ama biz İsrail’i asla unutmayacağız.

Siz Filistin halkını unutmuş olabilirsiniz; biz Filistin halkını unutmadık ve asla unutmayacağız. Bizim kültürümüz, babalarımızın, evlatlarımızın torunlarımızın kültürü bu olacak. Bizim evlatlarımız şehit kanları ile bu meseleyi vurguladı, gelecekte de sıra torunlarımıza gelecek ve onlar da kendi kanları ile bunu vurgulayacak. Bu büyük soruya cevabınız nedir?

Kuneytra saldırısından sonra İsrail ve bölgedeki dostlarının beklentisi, Hizbullah’ın meşgul olması, sıkıntıya girmesi ve ne yapacağını bilememesiydi. Bu suikastla ilgili çok yönlü değerlendirmeler yapıldı.

Netanyahu: Hizbullah saldırısının arkasında İran var


'BEN DE DİĞER BABALAR GİBİ BİR BABAYIM'

Bu bahsi bir cümleyle kapatıyorum. Duygularımı samimiyetle sizinle paylaşıyorum. Meclisteki birçok kardeşimiz dostlarıyla yaptıkları görüşmelerde bunu söz konusu ettiler. Kuneytra saldırısında acı veren insani bir boyut var. Biz de bu acıyı yaşıyoruz, şehit aileleri de üzülüyorlar ve ağlıyorlar, ben de ağlıyorum. Ben ağlamıyorum demiyorum bunda bir sorun yok. Ben medya ve psikolojik savaştan dolayı ağlamıyorum; ama gün oluyor kameralardan uzakta ben de diğerleri gibi ağlıyorum; çünkü ben de diğer babalar gibi bir babayım.

Dolayısıyla insani açıdan biz de üzüldük, acı çektik, çünkü sevdiklerimizi kaybettik. Ama insani boyutun dışında meydana gelen her musibette hayır, bereket, olumlu noktalar ve ilahi lütuflardan başka bir şey görmüyoruz. İsrail şunu bilsin ki biz böyle düşünüyoruz. Biz her meselede insani boyutun dışında Direniş ve bölge çizgisinde her şeyde kendimiz için Allah’ın iyiliğinden, hayrından, bereketinden ve lütfundan başka bir şey görmüyoruz.

İran Devrim Muhafızları: Hizbullah'ın yanındayız


'ACABA HİZBULLAH CEVAP VERECEK Mİ?'

Biz burada da Kerbela’dan ders alıyoruz. Kerbela daima birçok anamlar ve değerler taşır. Burada da Hz. Zeyneb’den ders alıyoruz. Abdullah bin Ziyad, elleri bağlı bir esir olarak ona kinaye ve kınama ifadesiyle “Allah kardeşine ne yaptı gördün mü? Allah sizi perişan ve kurban etti” diye sorduğunda Hz. Zeyneb ona ne cevap verdi? “Allah ne yaparsa güzel yapar, güzellikten başka bir şey görmedim. Allah onlara şehadeti takdir etti, onlar kendi yerine gitti. Annen yasını tutsun ey Mercane’nin oğlu, Allah sizin hakkınızda hüküm verecek ” İşte bizim kültürümüz budur.

Burada cesaret, kararlılık, irade ve şecaat görüyoruz. Biz Kuneytra cinayetinde, diğer cinayetlerde, çatışmalarda sevdiklerimizi kaybettiğimiz için üzüntü duyuyoruz; ama Hz. Zeyneb’in dediği gibi “Güzellikten başka bir şey görmedik” diyoruz. 7 kardeşimize Allah şehadeti nasip etti ve onlar kendi yerlerine gittiler. Bizimle düşman arasında dünya ve ahiret bulunuyor.

Suikastı ve şehitlerimizin isimlerini açıkladıktan hemen sonra dost da düşman da tarafsızlar da tahminlerde ve öngörülerde bulunmaya çalıştı. Burada temel soru şuydu: Acaba Hizbullah cevap verecek mi susacak mı? Eğer cevap verecekse nerede, ne zaman ve nasıl verecek? Bunlar ilk günden dördüncü güne kadar söz konusu edildi. Biz Çarşamba günü bu sorulara cevap verdik.

Hizbullah Lübnan sınırında İsrail askerî konvoyunu vurdu


'İSRAİL RESMEN ÜSTLENMEDİ'

Çarşamba gününe kadar bu mesele söz konusuydu; ama meselenin büyüğü İsrail’deydi. Lübnan’da ve bölgede birçok tahmin söz konusuydu. Bazıları gerçekçi bir şekilde sevgi veya nefretten uzak durarak tahlil yaptı. Bazıları sevgi ve ilgi ile bazıları ise kin ve nefretle tahliller yaptılar. Nihayet sona erdi ve büyük soruya da cevap verilmiş oldu. Burada önemli olan İsrail’in, Hizbullah’ın Kuneytra saldırısından sonra düştüğü duruma düşmüş olmasıydı. Sanılıyordu ki siz süper güçsünüz, tehdit ediyorsunuz, öldürüyorsunuz. Bu olay önceden belirlenmiş ve karar verilmiştir diye açıklardınız, tesadüfen olmuş diye değil.

İsrail’in buna yaklaşımı medya düzeyinde ve siyasi düzeyde şöyle oldu: Biri bizdik dedi, biri biz değildik dedi. Biri suçladı, diğeri suçlamadı. Şimdiye kadar İsrail bu olayı resmen üstlenmedi. Ama biz bu konuyu açıkladık. Bizdik dedik ve resmi bildiri yayımladık. Onlar bütün bu süre içerisinde tereddütte kaldılar.

Onların General Muhammed Allahdadi ile ilgili yaklaşımları neydi? Sürpriz oldu mu olmadı mı bilemiyorum. Bu grup içerisinde bir İranlı general vardı. Basında analistler çeşitli şeyler yazdılar. Resmi bir yetkili görüş açıklamadı, sadece analistler yazdılar. İsrail özellikle Golan ve kuzeyde alarm durumuna geçti. Kuzeye teçhizat ve birlik gönderildi. İstihbarat önlemleri yüzde yüz düzeyine çıktı.

'TEHDİTLERE VE KORKUTMALARA BAŞVURDULAR'

Pazardan çarşambaya kadar Lübnan sınırı alarm durumuna getirildi. Her şeye dikkat kesildiler, çiftçiler, askerler tanklar, araçlar, hatta yerleşimler bile gizlendi. Kendileri endişelenecek bir şey yok demelerine rağmen endişelendiler ve gizlendiler. Çeşitli ülkelere mesajlar gönderdiler.

Tehditlere ve korkutmalara başvurdular. Eğer Hizbullah bir şey yaparsa Suriye’yi Lübnan’ı şöyle yaparız böyle ederiz dediler. Bunları hem açıktan hem de kapalı ortamlarda söylediler. İsrail’de komutanların, generallerin, yerleşimcilerin, erlerin askerlerin hepsinin gözü Lübnan’da, Hizbullah’ın söyleyeceği bir sözde veya yapacağı hareketteydi. Elbette bu, şehitlerin kanının bereketi ve mücahitlerin ve onları destekleyenlerin iradesiydi. Bazılarına göre ise herkes Hizbullah’ın başına üşüşecekti. İran temas kuracak nükleer müzakereler devam ediyor, bundan zarar gelebilir deyip Hizbullah’tan cevap vermemesini isteyecekti. Suriyeli liderler temas kurup şu an önceliğimiz cevap verilmemesidir diyecekti.

Asla böyle bir şey olmadı. Size şunu söyleyeyim ne İran ne Suriye ne de başka aziz dostlarımız bizim zilletimize asla razı olmazlar. Hiçbir dostumuz kanımız dökülürken bizim sessiz kalmamızı istemez.

Sınırın sıfır noktasında gerginlik


'İNSANLARI ÖLDÜRDÜKTEN SONRA MUTLU YAŞAYAMAZSINIZ'

Şeba operasyonu, İsrail’e ve dünyaya cinayet cevapsız kalmadı dememiz için yeterliydi. Biz bu operasyonla İsrail’e dedik ki siz insanları öldürdükten sonra evlerinize gidip mutlu ve kafanız rahat bir şekilde yaşayamazsınız. Çiftçileriniz rahatça çiftçilik yapamaz. Askerleriniz sınırda rahatça devriye gezemez. Siz adeta bir sinek öldürmüş olmanın rahatlığıyla güvenlik içinde yaşayamazsınız.

İsrail daha ilk anda Hizbullah’ın cevabı adlı bir gerçeklikle karşı karşıya olduğunu anladı. Sizler bütün bu süre boyunca İsraillilerin Hizbullah’ın cevap verip vermeyeceği üzerine konuştuklarını gördünüz. Onlar Hizbullah’ın vereceği en küçük cevaptan stratejik tesislerinin hedef alınmasına kadar her şeyi hesapladılar. Çünkü İsrail Direniş’in güçlü ve hazır olduğunu çok iyi biliyor. Halk bize güveniyor ve siz diyorsanız doğrudur diyorlar. İsrail’le ilgili olarak bizim sözlerimize güvenmeleri ya da güvenmemeleri bahis konusu değil, asıl mesele İsrail, Hizbullah’ın cevap vermeye muktedir olduğuna dair verilere sahip. Bazen bunun casuslar sayesinde olduğunu söylüyorlar. İsrail için çalışan bu casuslar, İsrail’e karşı psikolojik savaşta yardımcı oluyorlar. Dolayısıyla düşman, tüm bu ihtimallerin gerçekleşebileceğini ve Hizbullah’ın da bu seçeneklerden birini uygulayabileceğini biliyordu.

ABD'den taraflara çağrı: 'Mavi hatta' saygılı olun

'BİR İNTİKAMDAN BÜYÜK, BİR SAVAŞTAN KÜÇÜKTÜ'

Bugünün mesajı şudur: Bugünden itibaren Hizbullah üyelerinden herhangi biri, herhangi bir Hizbullah geni suikasta uğrarsa bundan İsrail’i sorumlu tutacağız ve cevabını da vereceğiz. Bunu da uygun gördüğümüz bir zaman, mekan ve şekilde vermeyi kendi hakkımız olarak görüyoruz.

18 Ocak Pazar gününden bugüne kadar yaşadığımız tecrübe, zengin bir tecrübeydi. Bazı analistler, Şeba Çiftliklerinde yaşananlar “bir intikamdan büyük, bir savaştan ise küçüktü” dediler. Bu, son derece doğru bir söz.

Hizbullah’taki kardeşlerimiz istenen bir hikmetle, istenen bir ulusal sorumlulukla ve istenen bir yasal sorumlulukla hareket ettiler. Onlar yersiz coşku ve taassuplar içine girmediler. Şartları ve verileri iyi anladılar. Her halükarda bize yolumuzu gösteren ve bize nihai zaferi müjdeleyen şehitlerdir. 1982’den beri biz sözlerimizi ve bildirilerimizi şöyle bitirirdik. Direniş yalnızca cevap veriyor, zaferi sağlayan şehitler kervanıdır. Şehitler kervanı şu ana kadar bize zaferler kazandırdı, gelecekte de daha fazla zafer kazandıracak.