Hizbullah Lübnan sınırında İsrail askerî konvoyunu vurdu

Hizbullah Lübnan sınırında İsrail askerî konvoyunu vurdu
Hizbullah Lübnan sınırında İsrail askerî konvoyunu vurdu
İsrail ordusuna ait bir askerî konvoyun Hizbullah tarafından Lübnan sınırında tanksavar füzesiyle vurulduğu ve 2 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

RADİKAL – İsrail ordusuna ait bir asker î konvoyun Lübnan sınırında tanksavar füzesiyle vurulduğu bildirildi. Saldırıyı Hizbullah üstlendi. İsrail ordusu, saldırıda 2 askerinin öldüğünü, 7 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Associated Press’in haberine göre, Lübnanlı yetkililer, olayın ardından İsrail ordusundan Lübnan’a 25 top mermisi atıldığını duyurdu. Yetkililer, Hizbullah’ın Şebaa Çiftlikleri’nde İsrail’e karşı “büyük bir operasyon” başlattığını belirtti. Hizbullah'tan yapılan açıklamada, "Yaklaşık 11'i 25 geçe gibi, Hizbullah'ın Kuneytra Şehitleri Tugayı Şeba Çiftlikleri'ndeki, Siyonist askerleri taşıyan İsrail askerî konvoyunu vurdu. Düşman tarafında kayıplar var" denildi. Hizbullah'ın El Menar televizyonunda, İsrail ordusuna ait dokuz aracın zarar gördüğü belirtildi.

Olayın ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Bize kuzeyde meydan okumaya çalışanlara sesleniyorum, size Gazze Şeridi'nde ne olduğuna bakmanızı öneriyorum" dedi. Lübnan’ın LBC televizyonu ise, İsrail genelkurmayının Hizbullah operasyonunun ardından durum değerlendirmesi yapmak için olağanüstü toplandığını açıkladı.

Olayların ardından çıkan çatışmada bir BM yardım görevlisi hayatını kaybetti.

Öte yandan, İsrail ordusu Golan Tepeleri'ndeki askerî noktalarının da vurulduğunu açıkladı. Ordudan yapılan açıklamada, "Golan Tepeleri'ndeki İsrail askerî noktası havan topuyla vuruldu. Ölen ya da yaralanan yok" denildi.

İsrail ile Hizbullah arasındaki gerilim, İsrail’in 18 Ocak’ta Golan Tepeleri’ndeki Hizbullah konvoyuna saldırmasıyla başlamıştı.

Dün İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne Suriye tarafından iki roket fırlatılmış ve İsrail bu duruma ateş açarak yanıt vermişti.