Hizbullah'a ağır darbe

Hizbullah'a ağır darbe
Hizbullah'a ağır darbe

ÖSO üyesi saçlarını tararken kameraya poz verdi.

Suriye'deki savaşa müdahil olan Hizbullah, bu kez en önemli komutanlarından Lakkis'i suikasta kurban verdi. Saldırıyı 'Özgür Sünniler' üstlendi.

Suriye’deki iç savaşa karışması nedeniyle Lübnan’da Selefi grupların hedefi olan Hizbullah bu kez önde gelen komutanlarından birini yitirdi. Örgüt İsrail’i suçlarken saldırıyı ‘Bealbek Özgür Sünniler Tugayı’ adlı grup üstlendi. Hizbullah’ın lider kadrosundaki Hasan Havlo el Lakkis önceki gece Beyrut’un doğusundaki Haris bölgesinde evinin yakınında suikasta uğradı. Hizbullah’ın TV kanalı Manar’a göre Lakkis işten dönüşte arabasını park ettikten sonra susturucu silahla 5 yerinden vuruldu. Gün içinde Bekaa Vadisi’ndeki Baalbek’te toprağa verilen Lakkis, 2008’de Şam’da öldürülen İmad Muğniye’den sonra Hizbullah’ın verdiği en önemli kayıp olarak görülüyor. 2006’da İsrail’le savaşta önemli rolü olan Lakkis’in Suriye’de de aktif olduğu belirtiliyor.

‘Pavlovyan suçlama’

Hizbullah İsrail’in daha önce de Lakkis’i öldürmek için girişimlerde bulunduğunu ama başaramadığını belirterek “Düşman bu iğrenç suç ve bunun yol açacağı tüm sonuçlardan sorumludur” açıklamasını yaptı. İsrail Dışişleri Sözcüsü Yigal Palmor ise suçlamayı “Düşünmeden otomatik olarak suçlayan Hizbullah’tan bir diğer Pavlovyan tepki. İsrail’in olayla ilgisi yok” diyerek reddetti. Bealbek Özgür Sünniler Tugayı adlı örgüt ise “Bealbek Özgür Sünniler Tugayı, Hizbullah’ın şeytan lideri Lakkis’e evinin önünde düzenlenen kahramanca suikastı resmi olarak üstleniyor” açıklamasını yaptı.

Suudilere çattı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ise önceki gün OTV’deki konuşmasında “Suriye ve ardından Lübnan bu silahlı grupların eline mi düşsün? Suriye’ye bütün Lübnan’ı savunmak için gittik” derken 19 Kasım’da Beyrut’ta İran elçiliğini hedef alan ve 25 kişinin ölümüne yol açan çifte saldırıyla ilgili “Saldırının arkasında Suudi Arabistan istihbaratıyla doğrudan bağlantılı olan Abdullah Azzam Tugayı var” ifadesini kullandı, grubu Suudi Arabistan’ın finanse ettiğini savundu. Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi de Suudi Arabistan’ı Suriye’ye terörist yollamakla suçladı.

Cenevre yolcusu heyetlerin ‘yatacak yeri yok’

Suriye rejimi ile muhalifleri aynı masaya oturtmayı amaçlayan ve 22 Ocak’ta yapılması kararlaştırılan Cenevre-2 Konferansı’nın önüne şimdi de ‘lojistik engel’ çıktı. Arap Birliği-AB Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, otellerde yer olmadığı için konferansın Cenevre’de düzenlenmesinin sıkıntıya girdiğini açıkladı. Konferansın tarihi Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun yanı sıra bir saat fuarıyla çakışıyor. Organizatörlerin Cenevre’ye alternatif bir yer aradığını belirten İbrahimi’ye göre seçeneklerden biri trenle Cenevre’ye bir saat uzaklıkta olan ve caz festivaliyle ünlü Montreux. “Montreux’ya yalnızca bir günlüğüne gidebiliriz. Yalnızca Davos ve saat fuarı bitene kadar” diyen İbrahimi, yine de ‘kent profili’ açısından çekinceleri olduğunu dile getirdi: “New York’a gidenler kent merkezine ulaşmak için bir ya da iki saat yol gitmeleri gerektiğini bilirler. Ama Cenevre’de yalnızca 10 dakikada şehir merkezine ya da havaalanına ulaşmış olursunuz. Haliyle şimdi Cenevre’ye gelecek insanlara otellerinin 1 saat 15 dakika mesafede olduğunu söylersek ‘Yok artık, daha neler!’ derler.” Bu arada dün muhaliflerin Halep’e attığı roketler 17 kişinin ölümüne yol açtı.