'Hizbullah'ın füzeleri vuruldu'

'Hizbullah'ın füzeleri vuruldu'
'Hizbullah'ın füzeleri vuruldu'
Arap, ABD ve İsrail basını İsrail'in Lazkiye'de Hizbullah'a teslim edilecek Rus füzelerini vurdu. Operasyona Türkiye'nin adı da karıştırıldı.

Suriye’nin Lazkiye kentindeki bir hava üssünün çarşamba günü vurulduğuna yönelik iddialara yenileri eklenirken olası failler arasına İsrail’in yanı sıra Türkiye de eklendi. Lübnan’da yayın yapan MTV kanalı İsrailli yetkililere dayanarak Türkiye’nin saldırıyı Haziran 2012’de Türk jetinin Suriye hava sahasında düşürülmesine misilleme olarak gerçekleştirdiğini iddia etti. WorldNetDaily dergisinin sitesinde ise Türkiye’ye ‘yardımcı rol’ biçildi. Site ‘konuya dair bilgi sahibi olan Ortadoğulu güvenlik yetkilileri’ne dayandırdığı haberinde Türkiye’nin saldırıyı gerçekleştirmesi için İsrail’e önemli istihbarat sağladığını öne sürdü. Yetkililer, saldırının hedefleri arasında Hizbullah’a gönderilebilecek uçaksavar füzeleri ve rampalarının bulunduğunu söyledi. Ürdünlü bir istihbarat kaynağı ‘Türkiye ve İsrail’in Esad rejimini zayıflatmak için vurulabilecek hedeflerin listesini yaptığını’ iddia etti. ABD ’li ve Arap kaynaklar ise İsrail’in tesisteki Rus füzelerini imha etmeyi amaçladığını öne sürdü. El Arabiye, hedefin Hizbullah’a ulaştırılacak Rus yapımı füzeler olduğunu kaydetti. CNN’e konuşan ABD’li bir yetkili ise Snobar Cableh’teki tesisi İsrail’in vurduğunu ve muhtemelen Hizbullah’a gönderilecek füzelerin hedeflendiğini söyledi. ABC News’a konuşan bir yetkili ise ‘hedefin Rus yapımı SA-125 füzeleri olduğunu’ öne sürdü. AP’ye bilgi veren bir yetkili de, saldırının SA-125 füze sistemlerini hedef aldığını belirtti. Haaretz gazetesi de SA-8 Gecko olarak adlandırılan Sovyet yapımı 9K33 Osa tipi taktik hava savunma sistemlerinin hedef alınmış olabileceğini yazdı.
Bu arada Lübnan medyası, ‘Türkiye’nin, Suriye’deki İslamcı grupları desteklemek üzere üslenen Suudi istihbaratını engellemeye başladığını’ iddia etti. El Akbar, ‘ Ankara ’nın Suudi istihbaratının Türkiye’de açtığı merkezleri ve tuttuğu daireleri kapattığını’ yazdı. Habere göre Türkiye, hem Suriye ve İran’la yakınlaşma hem de çıkarlarının artık örtüşmediği Riyad’a mesaj vermek istiyor.

Gazze vuruldu: 4 ölü


Yeni yerleşim planlarıyla ABD’nin arabuluculuğunda başlayan barış görüşmelerini tıkayan İsrail, Gazze üzerinde baskıyı arttırdı. İsrail ordusu Gazze’den İsrail’e kazılmış bir tüneli yıkarken meydana gelen bir patlamada 5 asker yaralandı. İsrail misilleme olarak tank ateşiyle bir Hamas üyesini öldürdü. Ardından İsrail uçakları bir başka tüneli bombalayarak 3 Hamas üyesini öldürdü. Yaralı askerleri ziyaret eden güney birliklerinin komutanı Sami Turgeman “Sessizliğe sessizlikle karşılık veririz, saldırı olursa yanıtı acı olur” dedi. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise İsrail’e acı bir ders verdiklerini belirterek “Gazze İsrail’in cehennemi olacak” ifadelerini kullandı. İsrail en son geçen yıl kasımda Gazze’ye 8 gün süren operasyon düzenlemişti. Bu arada Hamas yönetimi yakıt olmadığından dolayı Gazze’nin elektrik santralını kapattı.