Hizbullah'ın kalesinde şiddetli çatışma

Hizbullah'ın kalesinde şiddetli çatışma
Hizbullah'ın kalesinde şiddetli çatışma

Kusayr da İran yapımı insansız uçaklar ve roketlerin fırlatıldığı yeri tespit eden yüksek teknolojilerin kullanıldığı belirtiliyor.

Suriye’nin Kuseyr kasabasında Suriye ordusu ile birlikte savaşa katılan Hizbullah ile Suriyeli asiler arasında Lübnan’ın Baalbek kentinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi. Lübnan güvenlik kaynakları Beka Vadisi’nde yer alan Baalbek’te önceki gece başlayan çatışmalarda 15 Suriyeli asi ile bir Hizbullah milisinin öldüğünü kaydetti. Ancak bağımsız kaynaklar kayıplarla ilgili bilgi vermedi. Hizbullah Esad’a destek verirken Lübnanlı Selefi gruplar da Suriyeli muhaliflerin safında savaşıyor. Muhaliflere tedarikte kilit önemdeki Kuseyr’e Özgür Suriye Ordusu binin üzerinde savaşçı gönderirken BM, kasabada 1500 yaralının mahsur kalmış olabileceği uyarısı yaparken sivillerin zarar görmesinden her iki tarafın sorumlu olduğunu kaydetti. BM Güvenlik Konseyi’nde ise Kuseyr’e acil insani yardım ulaştırılması, tarafların isvil kayıplara yol açmaktan kaçınması ve hükümetin sivilleri koruma sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısı yapan bir tasarının Rusya’nın vetosuna takıldığı belirtildi. Bu arada krize siyasi çözüm amacıyla RUsya ile ABD ’nin çabalarının bir parçası olarak Cenevre konferansının haziranda yapılması ümidi kalmadı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius konferansın temmuzda yapılabileceğini kaydetti. Suriye hükümetinin aksine muhalifler konferansa katılmama kararı almıştı. Bu arada başkent Şam’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 9 güvenlik görevlisi öldü.

Drone’lar Esad’ın emrinde
Washington Post, Rusya ve İran’ın Suriye’ye muhalif savaşçıları takip ve imha etme yeteneğini artıran teknolojiler verdiğini öne sürdü. İstihbaratçılara dayandırılan habere göre Suriye’ye verilenler arasında İran yapımı insansız hava araçları, roketlerin izini takip edip atıldığı yeri bulan izleme araçları da var. Ayrıca Suriye ordusunun asileri izleme ve iletişim sistemlerini bozmaya yarayacak başka teknolojileri de kullanmaya başladığı belirtildi. Muhalifler ise 4 ay içerisinde 2 İran yapımı insansız uçağı düşürdüklerini kaydetti.