Hocalı katliamı Viyana'da protesto edildi

Hocalı katliamı Viyana'da protesto edildi
Hocalı katliamı Viyana'da protesto edildi
Hocalı Katliamı'nın 20'nci yıl dönümünde Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaşayan Türk ve Azerbaycanlılar protesto gösterisi düzenledi

İhsan EKİCİ

VİYANA - Viyana’nın Stephanplatz alanında Azerbaycan bayrakları ile bir araya gelen 150 kişi ellerinde ’Ermenistan, Karabağ’dan defol!’, ’Terörist Ermenistan’ yazılı pankartlar taşıdı. Hocalı’da gerçekleştirilen katliamdan fotoğrafların yer aldığı broşürleri insanlara dağıtan protestocular, iki ayrı ekranda katliamın görüntülerini yayınladı. Azerbaycan Akademisyenler Cemiyeti Başkanı Elvan Süleymanov "Katliamın 20’nci yılında yine üzüntüyle şehitlerimizi anmak için burada toplandık" dedi.

Azerbaycan-Türk Avusturya Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Çiftçi ise "Daha dün bir gazetede okudum. Ermeni profesör 7 yaşındaki Azeri çocuğu derisini diri diri yüzmüş ve çocuk 7 dakika boyunca can çekişerek kan kaybından ölmüş. 1 milyondan fazla insanımız mülteci konumuna geldi. 600’den fazla insanımız şehid edildi. Tüm çabalara rağmen Ermeniler Karabağ’ı işgalden vazgeçmediler. Biz anlaşma yoluyla topraklarımızı terketmelerini istiyoruz, ama Ermeniler buna yanaşmıyorlar" dedi.

HOCALI’DA NE OLMUŞTU?
Ermeni Silahlı Kuvvetleri, 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasına saldırmıştı. Kasabada bulunan 613 kişii öldürülmüş, bin 275’i de esir alınmıştı. 150 kişinin ise akıbetinden haber alınamamıştı. İnsanlar bölgelerinden göç ettirilmişti.(dha)