Hollanda 123 yıl sonra kral gördü

Hollanda 123 yıl sonra kral gördü
Hollanda 123 yıl sonra kral gördü

Hollanda Kraliçesi Beatrix dün 33 yıldır taşıdığı tacını oğlu Prens Willem-Alexander’a bırakırken, bu devir teslimle tahta 123 yıl aradan sonra ilk kez bir erkek oturmuş oldu. Kraliyet ailesinin rengi olan turuncu kıyafetler içindeki 1 milyona yakın kişinin akın edip karnaval alanına çevirdiği başkent Amsterdam’daki taç giyme töreni Beatrix’in ve Willem-Alexander ile eşi Prenses Maxima’nın feragat belgesini imzalamasıyla başladı. Kraliyet Sarayı’ndaki bu törenle 46 yaşındaki Willem-Alexander 1890’dan sonraki ilk Hollanda Kralı unvanını alırken, Avrupa ’nın en genç monarkı da oldu. Arjantin doğumlu eşi Maxima da ilk göçmen kraliçe olarak tarihe geçti.

Tahtın kaderi kadınlarla
Willem-Alexander’dan sonra tahtın vârisi 9 yaşındaki en büyük kızı Veliaht Prenses Amalia olduğu için gelecekte de tahtı kadın hâkimiyeti bekliyor. Törenin ardından yeniden ‘Prenses’ unvanına dönen Beatrix, saray balkonundan Dam Meydanı’ndaki 25 bin kişiye seslendi. Gözleri dolan Beatrix, “Sizlere yeni kralınızı takdim ettiğim için mutlu ve minnettarım” dedi. Halk, ‘Teşekkürler Bea’ sloganı atarken, eşi ve üç kızı ile balkona çıkan yeni kral, annesine teşekkür etti: “Sevgili anne bugün , 33 dokunaklı ve ilham verici yılın ardından tahttan feragat ettin. Sana derinden minnettarız.” Yeni kral, daha sonra ise Yeni Kilise’ye (Nieuwe Kerk) geçip siyasilerin katıldığı oturumda yemin etti.

Prens ve prensesler geçidi
10 bin polisin görev aldığı 5.5 milyon euroluk törene 30 ülkeden 200 davetli katılırken prens ve prensesler dikkat çekti. Törende Türkiye ’yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan temsil etti. Tören sırasında ekonomik kriz sebebiyle krallığın lağvını isteyenler de gösteri yaptı. Bir eylemci tepkisini “En azından bir kişi, yeni bir buldu” diye dile getirdi. Kral, protestoları ‘demokrasi gereği’ olarak nitelemişti. Bir dönem ‘Bira Kralı’ lakabıyla anılan Willem-Alexander “Ben annem değilim. Bana istediğiniz gibi seslenebilirsiniz” demişti. Willem-Alexander, kayınpederi Jorge Zorreguieta, Arjantin’in cunta lideri Jorge Videla’nın kabinesinde olduğundan 2002’deki evliliğiyle tepki çekmişti. Zorreguieta törene gelmezken Maxima “Kayınvalidemi kraliçe olarak takip edeceğim için mutluyum” sözüyle nezaketsiz bulunmuştu.