Hollanda ordusunda IŞİD'e katılan Türk kökenli' asker korkusu

Hollanda ordusunda IŞİD'e katılan Türk kökenli' asker korkusu
Hollanda ordusunda IŞİD'e katılan Türk kökenli' asker korkusu
Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde çavuş olarak görev yapan 26 yaşındaki Türkiye kökenli askerin, IŞİD'e katıldığı ortaya çıktı. Askerin Apache saldırı helikopterlerinin sistem bilgilerine sahip olması, orduda büyük tedirginlik yaratıyor.

RADİKAL - Hollanda ordusundan firar ederek Suriye 'deki IŞİD saflarına katılan askerin Türkiye kökenli olduğu ortaya çıktı. Firari askerin, çok önemli gizli bilgilere sahip olması, orduda endişe yarattı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde çavuş olarak görev yapan 26 yaşındaki askerin, Apache saldırı helikopterlerinin sistem bilgilerine sahip olduğu açıklandı.

Türk kökenli çavuş, aktif görevdeyken firar ederek IŞİD saflarına katılmak için Suriye'ye giden ilk asker.

Hollanda'da yayın yapan RTL Televizyonu, Eylül ayı başına ordudan firar ettiği açıklanan askerin, Türk kökenli olduğunu duyurdu.

Habere göre, 26 yaşındaki asker, ülkenin güneyinde buluna Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı Gilze-Rijen Üssü'nde görev yapıyordu.

Türk kökenli askerin, ordunun envanterinde bulunan Apache saldırı helikopterlerine ait sistem bilgilerine sahip olduğu belirtiliyor.

Firari askerin, çok önemli gizli bilgilere sahip olması, orduda endişe yarattı.

Bu nedenle firar olayının duyulmasının ardından Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından Apache helikopterlerine ilişkin sistem bilgileri güncellendi.

Saldırı helikopterlerinin uçuş sistemleri ile ilgili bütün şifreler değiştirildi.

Bakanlık, soruşturma sürdüğü için IŞİD'e katıldığı belirlenen Türk kökenli asker konusunda açıklama yapılmayacağını bildirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türk kökenli Hollandalı askerin IŞİD saflarına katılmasını, "Korkunç şekilde ciddi bir olay" diye değerlendirmişti.

Rutte, "Hollandalı askerler o bölgede özgürlük için mücadele ederken, içlerinden birinin IŞİD'e katılmasının ironik olduğunu" söylemişti.

Hava kuvvetleri mensubu çavuş, Hollanda ordusundan cihatçı grupların saflarına geçen ikinci Türk.

Daha önce de bir süre Hollanda Kara Kuvvetleri'nde görev yapan Ömer Yılmaz'ın Suriye'deki silahlı gruplara katıldığı ortaya çıkmıştı.

Annenin IŞİD'den kurtardığı kız Hollanda'ya döndü
'Silahlı terör gruplarına katılmak amacıyla' yurt dışında gitmek, Hollanda'da suç kapsamına giriyor.

Hollanda'dan, aralarında bazı eski askerlerin de olduğu yaklaşık 180 cihatçının çeşitli Ortadoğu ülkelerine gittiği düşünülüyor.