Hollanda soykırım konusunda kendini korumaya aldı

Hollanda soykırım konusunda kendini korumaya aldı
Hollanda soykırım konusunda kendini korumaya aldı
Hollanda'da, Srebrenica soykırımında yakınlarını kaybedenlerin BM'ye dava açamayacakları yönündeki karar Yargıtay tarafından da onandı.

LAHEY - Yargıtay, temyiz mahkemesinin iki yıl önce verdiği, BM 'nin uluslararası sözleşmelere göre dokunulmaz olduğu, bu yüzden yargılamanın mümkün olmayacağı yolundaki kararı kabul etti.,

1995'te Bosna'nın Srebrenica kasabasında meydana gelen, binlerce Müslümanın ölümüyle sonuçlanan katliamda yakınlarını kaybeden ailelerin avukatlarının bu karardan sonra davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürecekleri belirtildi.

Katliamdan BM'yi sorumlu tutan “Srebrenica Anneleri” adlı grup, 2007'de Lahey Bölge Mahkemesi'nde açtıkları davada BM ve Hollanda'yı katliama göz yummakla suçlamıştı. Kurbanların yakınları, tazminat talebinde de bulunmuştu.

2008'de bölge mahkemesi, 2010'da da temyiz mahkemesi BM'nin yargılanamayacağına hükmetmişti.

Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gördüğü en büyük kıyım olarak adlandırılan, 1995'te Srebrenica'da yaşanan katliamda, BM'ye bağlı Hollandalı barış gücü askerlerinin koruması altındaki 8 bin Bosnalı Müslüman erkek Sırplar tarafından öldürülmüştü. (aa)