Hollanda uyuşturucu satışından vazgeçiyor

Uyuşturucu politikası konusunda serbestliği ile AB'nin "yaramaz çocuğu" olarak anılan Hollanda, bu konudaki uygulamaları değiştirmeye karar verdi. Ülkede esrar, marihuana ve joint satışı yapan dükkanların kapatılacağı açıklandı.AMSTERDAM - Hollanda hükümeti, “coffeeshop” adlı dükkanlarda satılan ve “hafif uyuşturucu” sınıfına sokulan esrar, marihuana ve joint gibi maddelerin satışını yasaklayacağını bildirdi. Kademeli olarak uygulanacak olan dükkan kapatma işlemlerinin 2011 yılına kadar süreceği, 2 veya 3 yılda bir yenilenen “uyuşturucu satışı ruhsatları”nın da artık uzatılmayacağı açıklandı. Uygulamanın ilk etabında ilkokullara yakın olan coffeshop’ların kapatılması öngörülüyor.

NTV'nin haberine göre yeni uygulama ilk olarak başkent Amsterdam’da gerçekleştirildi. Amsterdam Belediye Başkanı Joop Cohen yaptığı bir açıklamayla, ikokullara yakın bulunan 43 coffeshop’un kapatıldığını bildirdi. Yıldırım hızıyla gerçekleşen operasyon, başka kentlerde de sürüyor. Eindhoven ve Arnhem kentlerinde de yirminin üzerinde coffeshop’un kapatılacağı ve ruhsat uzatma işlemlerinin dondurulacağı belirtildi.

Jan Peter Balkenende başkanlığındaki 3’lü koalisyon hükümeti uyuşturucu satışının yasaklanması konusunda özel bir kanun çıkarmadı, ancak muhalefet partilerinin de desteğini alarak bir kararname ile yerel yönetimlere genelge gönderildi ve “uygulamayı acilen başlatın” talimatı verildi.

SİVİL TOPLUM HÜKÜMETİ DESTEKLİYOR
AB’nin lokomotifi konumundaki Almanya ve Fransa’nın yıllardır süren “uyuşturucu politikasından vazgeçme” baskısının Hollanda üzerine belirleyici olduğunu ileri süren sivil toplum kuruluşları, hükümetin aldığı kararı destekleyeceklerini bildirdi.

1973 yılında İşçi Partisi’nin iktidarında çıkarılan bir kanunla, Hollanda’da esrar, marihuana ve joint gibi maddelerin satış ve kullanımına izin verilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın “Binnenlands Bestuur” adlı aylık dergisinin geçtiğimiz hafta sonu yayımlanan sayısında, caffeshop’ların bulunduğu 106 belediyenin başkanından yasaklama konusunda görüş alındı ve 54 belediye başkanının yasak karşıtı olduğu ortaya çıktı. Habere göre, belediye başkanları “hoşgörü” politikasının devam etmesi gerektiğini düşünüyor.