Hollanda'da Davutoğlu imzalı mektuba soruşturma

Hollanda'da Davutoğlu imzalı mektuba soruşturma
Hollanda'da Davutoğlu imzalı mektuba soruşturma
Hollanda Veri Koruma Kurumu CBP, Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Avrupa'daki Türkiye kökenli seçmenlere gönderilen mektupla ilgili başlattığı soruşturmada, AKP'nin seçmen adreslerini elde etmek için gizlilik yaslarını ihlal edip etmediğini inceleyecek.

RADİKAL - Hollanda, geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla Avrupa 'daki Türkiye kökenli seçmenlere gönderilen mektupla ilgili soruşturma başlattı. AKP Amsterdam Temsilcisi Lütfi Kılınç, BBC Türkçe'ye mektupların kim tarafından gönderildiğini bilmediklerini söylemişti. "Bizimle ilgisi yok. Hiçbir bilgimiz de yok" demişti.

Hollanda Veri Koruma Kurumu CBP, AKP'nin seçmen adreslerini elde etmek için gizlilik yaslarını ihlal edip etmediğini inceleyecek. Kurum aralarında çok sayıda Hollanda vatandaşının da bulunduğu Türkiyeli seçmenlerin adres bilgilerinin nasıl elde edildiğini araştıracak.

Geçen hafta Başbakan Davutoğlu imzasıyla başta Almanya ve Hollanda olmak üzere yurtdışındaki seçmenlere birer mektup gönderilmişti. Mektupta yurtdışındaki seçmenlerden 1 Kasım'da AKP'ye oy vermeleri istenmişti. 

KINAMA VE UYARI MEKTUBU

Ana muhalefetteki Sosyalist Parti SP konuyu parlamento gündemine taşıdı. Hollanda'daki bir çok Türkiyeli seçmen de gizlilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Gelen şikayetler üzerine Hollanda Veri Koruma Kurumu CBP soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda AKP'nin gizlilik yasasını ihlal ettiği saptanırsa kınama ve uyarı mektubu gönderilecek. Hollanda yasalarına göre yargı kararı olmadan, kişinin kendi isteği dışında kişisel bilgilerinin paylaşımı yasak.

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre de bu bilgiler ancak yargı kararı varsa Türk makamları tarafından Adalet Bakanlığı, yabancı makamlar tarafından da Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla istenebiliyor. CBP Başkanı Jacob Kohnstamm, kişisel bilgilerin farklı amaçlar için kullanılamayacağını söyledi.

'KAŞLARIMIN ÇATILMASINA NEDEN OLUYOR'

Hollandalı yetkili, "İnsanların, gizli bilgilerinin Ankara 'daki bir siyasi parti tarafından nasıl alındığını sormaları tuhaf değil. Bu durum benim bile kaşlarımın çatılmasına neden oluyor" dedi. Seçmenlerin adres bilgilerine sahip olan Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği ve Hollanda Diyanet Vakfı (HDV), BBC Türkçe'ye bilgilerin kendileri tarafından verilmediğini açıklamıştı.

Hollanda'da gizlilik yasasının ihlali ile ilgili yaptırımlar son zamanlarda ağırlaştırıldı. Yeni düzenleme 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek. CBP Başkanı Kohnstamm, 1 Ocak 2016'dan sonra benzer bir durumun yaşanması halinde tepkilerinin daha sert olacağını açıkladı. (Yusuf Özkan/BBC Türkçe)