Hollanda'da Türk milletvekili sayısı 5'e çıkacak

Hollanda'da Türk milletvekili sayısı 5'e çıkacak
Hollanda'da Türk milletvekili sayısı 5'e çıkacak
Hollanda'da yeni koalisyon hükümetinin göreve başlamasıyla meclisteki Türk kökenli milletvekili sayısı 3'ten 5'e çıkacak

LAHEY - Hollanda'da Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisi'nin (PvdA) üzerinde anlaşmaya vardığı yeni koalisyon hükümetinin Pazartesi günü yemin ederek göreve başlamasıyla birlikte, meclisteki Türk kökenli milletvekili sayısı 3'ten 5'e çıkacak.

12 Eylül erken genel seçiminde 38 sandalye kazanan İşçi Partisi'nde kabinede yer alacak bazı milletvekillerinin boşaltacağı yere, aday listesinin 39'uncu sırasında bulunan Selçuk Öztürk ile 42'nci sıradaki Sultan Günal Gezer geçecek.

Pazartesi günü yemin etmeleri beklenen Öztürk ve Gezer'in meclise girmesiyle birlikte Türk kökenli milletvekili sayısı 3'ten 5'e çıkmış olacak.

Erken genel seçim sonunda PvdA'dan Keklik Yücel ve Tunahan Kuzu ile Sosyalist Parti'den (SP) Sadet Karabulut meclise doğrudan girme başarısı göstermişti.

Büyük ihtimalle Pazartesi günü yemin ederek milletvekilliğine başlayacağını belirten Selçuk Öztürk, görevini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içinde olacağını söyledi.

Partisinin seçimde 38 milletvekili kazandığını ve kendisinin de 39'uncu sırada yer aldığını hatırlatan Öztürk, "Kısmet değildi o zaman . Tam sınırda yer alıyordum. Şimdi girmek nasip oldu, hayırlısı buymuş demek ki" diye konuştu.

aa