Hollande daha zafer kazanmadı

Hollande daha zafer kazanmadı
Hollande daha zafer kazanmadı

Hollande ve sevgilisi Valerie seçim galibiyetini Paris teki Bastille Meydanı nda kutladılar.

Haber: ALİ İHSAN AYDIN / Arşivi

ANALİZ

Fransa’da Francois Hollande’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanmasıyla 17 yıl sonra bir sol lider Elysee Sarayı’nda koltuğa oturdu. Ama bu, iktidarı tamamen eline geçirdiği anlamına gelmiyor. Hollande’ın bunun için önümüzdeki ay yapılacak genel seçimlerde de başarılı olması gerek. Eğer bunu yapamazsa, yani Sosyalist Parti, Yeşiller ve radikal sol ittifakı sandıktan başarıyla çıkamazsa ve sağ bir hükümet gelirse bu cumhurbaşkanlığı koltuğunda solcu bir lider, başbakanlıkta ise sağ bir hükümet olması anlamına gelir. Fransa’da savunma ve dış politika alanları bakanlar kuruluna da başkanlık eden cumhurbaşkanına ait. Hükümetin sağcılardan çıkması Hollande için iktidarı paylaşması anlamına gelir, bu da siyasi bir krize yol açabilir. 

Sarkoz yenildi ama...
Nicolas Sarkozy yenildi ama aradaki oy farkı fazla değil. Sarkozy gibi insanların tepki gösterdiği bir isim bu kadar ufak bir oy farkıyla elendi. Bu genel seçimlere dair belirsizlik yaratıyor. Son kamuoyu anketleri sol ve sağın eşit durumda olduğunu gösteriyor. Ayrıca ikinci bir faktör var. Ulusal Cephe lideri Marine le Pen yüzde 18 oranında oy aldı. Genel seçimlerde ikinci tura çıkmak için yüzde 12,5 oy alınması gerek. Le Pen’in partisi cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakıldığında bu oranı geçiyor. Sol partilerin seçim için bir anlaşması var ama sağda böyle bir şey yok. Sarkozy’nin yenilmiş olması, Le Pen’in parlamentoya girmesinin önünü açabilir. 

Avrupa ’da kriz alarmı
Hollande Avrupa’da istikrar paktının gözden geçirilmesini istiyor. Seçim öncesi vaatlerini yerine getirmeye kalkarsa bu ciddi bir kriz oluşturabilir. Bunu ne kadar yapacak, göreceğiz. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hollande’ın seçilmesine soğuk bakıyordu. Şu anda AB’de sadece Danimarka’da sol hükümet var, Fransa’yla birlikte iki oldu. Hollande dün “Bütün Avrupa’da krizden sıkıntı çeken halkların sesi olacağız” dedi. Bunu nasıl yapacak bu bir soru işareti. 

Sarkozy’i aratabilir
Hollande, Sarkozy gibi Türkiye üyeliğine toptan karşı çıkmıyor, bu nedenle Türkiye’nin AB dosyasında bir rahatlama olabilir. İkili ilişkiler ise Sarkozy dönemini aratabilir. Hollande Ermenilere yakın bir isim. Ermenilerle ilişkiler ve PKK başlıklarında ciddi sıkıntılar olabilir. Sonuçta Sosyalist Parti, Froncois Mitterand’dan beri PKK’nın Avrupa’daki oluşumlarına sahip çıkan bir hareket. 

ALİ İHSAN AYDIN: Euronews Editörü