Hollande: Ermeni Soykırımı konusunda tabuları kırma zamanı

Hollande: Ermeni Soykırımı konusunda tabuları kırma zamanı
Hollande: Ermeni Soykırımı konusunda tabuları kırma zamanı
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ermeni derneklerinin her yıl geleneksel olarak düzenlenen yemeğine katıldı ve Türkiye'ye seslendi. Hollande, 'Ermeni Soykırımı'nın tanınması için Türkiye'den jest bekliyoruz' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Ermeni derneklerinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği yemeğe katılan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "soykırım" konusunda Türkiye 'den yeni jest beklediğini söyledi. Hollande, Türkiye’yi, "soykırım ile ilgili gerçeklerin tanınması noktasındaki çabalarını sürdürmeye" davet etti.

NTV'de yer alan habere göre, Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi’nin (CCAF) düzenlediği yıllık yemeğe katılan François Hollande, "Gerçeği bulma çabası devam etmelidir. Yüzüncü yıldönümünün, soykırımın tanınması noktasında yeni bir jest, yeni bir etap olacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. Tabuları yıkmanın zamanı geldiğini savunan Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye ve Ermenistan’ın yeni bir başlangıç yapması gerektiğine dikkat çekti.

HAYATINI KAYBEDENLER ANISINA SORUMLULUK

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın yaptığı taziye açıklamasına da atıfta bulunan Hollande, bu adımı daha önce selamladığını hatırlattı, devamının gelmesi gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Hollande, Fransa’nın 2001 yılında "Ermeni soykırımını" tanımasının yaşayanlara karşı bir suçlama içermediğini, bunun hayatını kaybedenler anısına bir sorumluluk olduğunu iddia etti.

Hollande, "Fransa’nın ne pahasına olursa olsun korumak istediği ifade özgürlüğünün de insanlığa karşı işlenmiş bir suçu savunma hakkı vermediğini" savundu. François Hollande, "Ermeni soykırımının" yüzüncü yılı anma törenlerine katılmak üzere 24 Nisan’da Erivan'a gideceğini de açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/128222212822224

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ermeni soykırımı neden inkar ediliyor? 2 - legendary

  Bu olaylar o kadar uzun yıllar ve Anadolu'nun muhtelif yerlerinde devam etmiştir ki Anadolu'da tehcire kadar giden sürecin de sonunda Ermeni nüfusunun yok olmasına sebep olmuştur... Tabi bunun arka planında Osmanlının dağılmakta olduğunun 19. yüzyıl başlarında anlaşılmış olması yer alıyor. Osmanlı içindeki farklı etnik ve kültürel aidiyetler bağımsızlık arayışları içine girmişlerdi. Balkan ve son Osmanlı Rus savaşının kaybedilmesi bu süreci hızlandırdığından (Balkan, Yunan ve Arap topluluklarının ayrılması gibi) Ermeniler de batan gemiyi terk etmek istemişlerdir. Ancak onların silahlı faaliyetleri karşısında Osmanlı'nın cevabı topyekün imhaya girişmek olmuştur ve bunun da arkasında Osmanlı'nın içinde yeşeren diğer milliyetçi akımlardan bir tanesi olan Jön Türklerin (yani İttihat ve Terakki'nin) etkisini dışlamamak gerekir. Türk milliyetçileri de Osmanlının dağıldığını görüyordu ve koparabildikleri kadar toprak üzerinde egemenlik kurmak istiyorlardı. Ama son kertede tercihleri Anadolu'da Ermeni bırakmamak raddesine geldi ki bugün soykırım denilen ve tartışma konusu (en azından biz öyle sanıyoruz) olan olaylar yaşandı. Bu olay elbette silahsız ve politik amacı olmayan Alman ve diğer Avrupa Yahudileri'nin soykırımından farklılıklar taşıyor. Ama vicdanen bakıldığında dağılan bir imparatorluğun tebalarından biri olan Ermenilerin başına gelenler azımsanmayacak kadar büyüktür. Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır bu mazeret ileri sürüldüğünde şunu da unutmamak gerekir devlet elinde de bir ayar olmalıdır...

  Ermeni soykırımı neden inkar ediliyor? 1 - legendary

  Aslında tam da inkar edilmiyor. Onlar da yapmıştı şeklinde gerekçeler arkasına saklanılıyor. Çünkü olay saklanamayacak kadar büyük bir trajedi muhteva ediyor... Çünkü bugün Anadolu'ya bakanlar nerede bu insanlar diyor. O kadar büyük bir kitlesel imha söz konusu ki artık olmadığını söyleme noktasında olunmadığının herkes farkında. Ermeni mezalimine vurgu yaparak eylemi haklı çıkarma çabası hakim. Peki, Ermeni soykırımı aslında ne zaman başlamıştı (1915 ile mi sınırlı?) ve Ermenileri silahlanmaya iten, Batılı güçlerle ve Ruslarla işbirliğine zorlayan neydi? Bu iki kritik sorunun yanıtını öğrenen herkes olay örgüsünü daha iyi anlayacaktır. Birincisinden başlayalım. Ermeni soykırımı aslında 1894-1896 yılları arasında başlar. Ayaklanma bastırılırken (!) Hamidiye olaylarında 200-300 bin arası Ermeni katledilmiştir. (Ayşe Hür'ün bu konuda çok ayrıntılı bir yazısı bulunmaktadır (http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ayse_hur/1915_ermeni_soykiriminda_kotuler_ve_iyiler-1131371) ve (http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ayse_hur/1915e_ad_verememek_aghed_medz_yeghern_soykirim-1187604)

  - momentum

  "Fransa’nın ne pahasına olursa olsun korumak istediği ifade özgürlüğünün de insanlığa karşı işlenmiş bir suçu savunma hakkı vermediğini" savunmuş. Hani sizin ifade özgürlüğü koşulsuz ve mutlaktı, kişilerin hassasiyetlerine göre değişmezdi? Peygambere hakaret söz konusu olduğunda tabii. Peygambere sövebilirsiniz de Ermeni soykırımı olmadığını söyleyemezsiniz. İfade özgürlüğünüzü de, laikliğinizi de alın, çıkın dünyamızdan. Sizin ikiyüzlülüğünüze bir şey demiyorum, alınmıyorum ve üzülmüyorum da, sonuçta dostum değilsiniz, değilsiniz de, şimdi buradan niye peygambere sövmenin hak, Ermeni soykırımını reddetmenin suç olduğunu kibirli bir öğretmen edasıyla anlatmaya kalmayacaklar mı, ona yanıyorum. Yoksa bu ifade özgürlüğü kavramı size yakışıyor, Prometheus'un çocuklarına, garip bir şey yok.

  Kendi tabuna bak - user975340

  Avrupa'da soykırım yok demek suç, Türkiye'de Atatürk'ü eleştirmek suç. İkisinin de üçer yıllık cezaları var. Kafalardaki tabular ancak bu tür konularda düşünce özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar ile son bulur.