Hollande: Esad çözümün parçası olamaz

Hollande: Esad çözümün parçası olamaz
Hollande: Esad çözümün parçası olamaz
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'de yaşanan krizin Esad'ın gitmesiyle çözülebileceğini söyledi.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'deki sorunun Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidardan uzaklaştırılmasıyla çözülebileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) 70. Dönem Genel Kurul Genel Görüşmeleri çerçevesinde üye ülke liderlerine hitap eden Hollande, Fransa'nın Suriye'deki savaşı sona erdirmek için küresel çaba göstererek sorumluluk üstleneceğini belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Hollande, Suriye'de çatışmanın, Esad'ın iktidardan uzaklaştırılmasıyla sona erebileceğini ifade ederek, "Esad sorunun kökeni, çözümün parçası olamaz… Esad gitmeli" ifadesini kullandı. 

Suriye'de tüm yollar Esad'a mı çıkıyor?

'BATI'NIN YAPTIKLARI YETERSİZ'

Suriye'deki katliamlarla ilgili sadece IŞİD'i suçlamanın, bu örgütün oluşmasına zemin hazırlayan rejime mazeret yarattığını söyleyen Hollande, komşu ülkelere sığınan milyonların ve Avrupa 'ya gitmek isteyen sığınmacıların sadece savaştan değil, "Esad rejiminden de kaçtığını" vurguladı. Batı ülkelerini de eleştiren Hollande, mevcut sığınmacı krizine karşı Batı'nın yaptıklarının çok yetersiz olduğunun altını çizdi.

Putin: Suriye hükümetiyle işbirliği yapmamak hata

Putin ile Obama: 'Atışıp' kadeh kaldırdılar!

Başbakan Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda Obama ve Putin ile görüştü

Obama: Esad bir tiran

'Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır Ekim'de buluşabilir'