Hollande, Fidel Castro'yla görüştü

Hollande, Fidel Castro'yla görüştü
Hollande, Fidel Castro'yla görüştü
Küba'nın başkenti Havana'ya bir ziyaret gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Castro kardeşlerle görüştü. Havana Üniversitesi'nde konuşma yapan Hollande, ABD'nin 1961'den beri ülkeye koyduğu ambargonun kaldırılması çağrısı yaptı.

RADİKAL - Küba’ya dün gerçekleştirdiği 1 günlük ziyaretle resmi olarak bu ülkeye 1898’den beri ayak basan ilk Fransız Cumhurbaşkanı olan François Hollande, Küba lideri Raul Castro ve eski lider Fidel Castro ile bir araya geldi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Hollande, başkent Havana’da önce 1959 Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro ile 40 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Fransız Liberation gazetesinin muhabirine konuşan Hollande, “Karşımda tarih yazmış bir adam oturuyordu. Tarihteki yeri ve sorumluluklarına ilişkin tartışmalar var ama buraya gelmişken kendisiyle tanışmak istedim” dedi. 

'AMBARGONUN KALKMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ' 

Bu temaslardan önce ise Havana Üniversitesi’nde konuşma yapan Hollande, ABD ’nin aralıkta ilişkileri yumuşatmaya başlamasına rağmen kaldırmamakta direttiği ambargoya değindi. Ambargonun Küba’nın gelişimine zarar verdiğini vurgulayan Hollande, “ Fransa bu yaptırımların kaldırılmasını sağlamak için elinden geleni yapmaya hazırdır” mesajı verdi. 

Hollande, 1986’da İspanya Başbakanı Felipe Gonzales’ten sonra Küba’ya giden ilk önde gelen Avrupalı lider.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Fidel Castro

  ,

  Küba

  ,

  Fransa

  ,

  İspanya

  ,

  Havana

  ,

  Tarih

  ,

  Resmi