Hollande IKBY heyetini kabul etti

Hollande IKBY heyetini kabul etti
Hollande IKBY heyetini kabul etti
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, peşmerge bakanı Mustafa Seyit Kadir başkanlığındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) heyeti ile Elysee Sarayı'nda bir araya geldi.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir heyeti bugün Elysee Sarayı'nda kabul etti.

IKBY'nin peşmerge bakanı Mustafa Seyit Kadir'in başkanlık ettiği heyet ile yapılan görüşmeye Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian da katıldı.

Toplantının ardından basına bilgi veren Elysee Sarayı kaynakları, Fransa'dan üst düzey bir heyetin askeri işbirliğini "daha iyi incelemek" için yakın bir süre içinde Erbil'e gideceğini duyurdu.

Görüşmelerde Iraklı Kürtlerin askeri yardım talebinde bulunduğunu kaydeden aynı kaynaklar, Erbil'e gidecek Fransız heyetinin, Iraklı Kürtlerin askeri ihtiyaçları konusunda incelemelerde bulunacağını bildirdi.

Peşmerge bakanı Kadir ise Elysee Sarayı çıkışı basına yaptığı kısa açıklamada Hollande'ın Iraklı Kürtlere askeri yardımda bulunma sözü verdiğini söyledi. Bu amaçla bir Fransız heyetinin Erbil'e geleceğini teyit eden Kadir, bölgenin DAEŞ'ten temizlenmesi için silaha ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Fransa, Irak'ta DAEŞ'e yönelik ABD öncülüğünde düzenlenen hava operasyonlarına destek veriyor. Fransa, Irak'taki Kürt peşmerge birliklerinin askeri eğitimlerine de daha önce askeri uzmanlar göndererek katkı sağlamıştı. (AA)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Fransa

  ,

  Irak

  ,

  Bugün

  ,

  Hava

  ,

  Erbil