'Hollande Netanyahu'yu Paris'te istemedi'

'Hollande Netanyahu'yu Paris'te istemedi'
'Hollande Netanyahu'yu Paris'te istemedi'
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu, Paris'teki Charlie Hebdo katliamını protesto yürüyüşünde istemediği öne sürüldü.

RADİKAL - Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya geçen hafta yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından dün Paris'te yapılan sessiz yürüyüşe çok sayıda lider katıldı. Yürüyenler arasında İsrail Başbakanı Netanyahu'nun bulunmasıyla ilgili Haaretz gazetesinden çarpıcı bir iddia geldi. 

Milliyet'te yer alan habere göre, Haaretz, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın Netanyahu'dan yürüyüşe katılmamasını istediğini öne sürdü. Hollande'ın ulusal güvenlik danışmanı aracılığıyla bu yöndeki talebini ilettiği, Netanyahu ısrar edince Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın katılımının şart koşulduğu iddia edildi. Hollande'ın böyle önemli bir günde teröre karşı dayanışma yerine, Yahudi-Müslüman ilişkileri, İsrail-Filistin çatışması gibi konuların ön plana çıkabileceği endişesini taşıdığı öne sürülüyor.

Paris'te teröre karşı tarihi yürüyüş

Avrupa Birliği, Schengen'i sıkılaştırma hazırlığında


BİR TEK NETANYAHU'NUN KORUMALARI YANINDAYDI

Dünkü yürüyüşte hem Abbas hem Netanyahu vardı. İki isim birbirlerine uzak durdu. Hollande'ın yaşananlar üzerine Abbas'ı yürüyüşte öne aldığı iddiası da konuşuluyor. Yürüyüş sırasında korumaları yanında olan tek ismin Netanyahu olması da dikkat çekti.

Markete saldıran Coulibaly'den IŞİD bayraklı video

Öte yandan, Hollande'ın törenden Netanyahu'nun konuşmasının başladığı an ayrılmasının sebebinin de bu yaşananlar olduğu ifade edildi.

Başbakan Davutoğlu Paris'ten uyardı: Tehdit büyük


İSRAİL'E GÖÇE DAVET ETTİ

Netanyahu, Paris saldırılarının ardından ülkedeki Yahudileri, İsrail'e davet etmişti. ''İsrail’e göç etmek isteyen her Yahudi, burada sıcak bir kalp ve açık bir kucakla karşılaşacak'' diyen Netanyahu, özel bir ekibin Fransa’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki Yahudilerin İsrail’e göçünü artırmak için bu hafta bir araya geleceğini açıkladı.

İsrail’in son raporlarına göre, geçen yıl 6 bin Fransız Yahudisi İsrail'e göç etti.

Netanyahu'dan Avrupa'daki tüm Yahudilere 'İsrail'e göç' çağrısı

Hebdo karikatürlerini yayımlayan Alman gazetesine saldırı!