Hollande: Yunanistan'la müzakereler için kapılar açık

Hollande: Yunanistan'la müzakereler için kapılar açık
Hollande: Yunanistan'la müzakereler için kapılar açık
Yunanistan'daki referandumdan 'Hayır' sonucu çıkmasıyla birlikte Avrupa'da liderler arasında diplomasi trafiği hızlandı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da Elysee Sarayı'nda Almanya Şansölyesi Merkel'i ağırladı. İkilinin 'durum değerlendirmesinin' ardından mesaj çıkışta verildi: Yunanistan'la müzakereler için kapılar açık.

RADİKAL- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan ile müzakereler için kapıların açık olduğunu söyledi. Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Elysee Sarayı'nda, Yunanistan'da dün yapılan referandumun sonucunu görüşmek üzere bir araya geldi.

Görüşmenin ardından iki lider basın mensuplarına açıklama yaptı. Yunanistan'daki referandumun sonucuna saygı duyduklarını demokrasinin bunu gerektirdiğini dile getiren Hollande, "Yunanistan'la müzakereler için kapılar açık" ifadelerini kullandı.

Euro Grubu Başkanı: Referandum sonucu bizi çözüme yaklaştırmıyor


Lagarde: Talep edilirse yardım ederiz


'TÜM AVRUPA İÇİN ACİL DURUM SÖZ KONUSU'

Hollande, bugün sadece Yunanistan için değil tüm Avrupa için bir acil durumun söz konusu olduğunu kaydetti.
Yunan halkı dün yapılan referandumda, resmi kreditörlerinin sunduğu kurtarma paketini yüzde 38.7'e karşı yüzde 61.3 oyla reddetmişti.

Yunanistan'ın yeni maliye bakanı Tsakalotos


MERKEL: HENÜZ PLAN OLUŞMADI

Merkel ise referandumun sonucunu kabul ettiklerini dile getirerek, müzakere kapısının açık olduğunu tekrar etti.
Yunanistan ile ilgili henüz bir planın oluşmadığını vurgulayan Merkel, " Zaman daralıyor. Çipras (Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras) yarın önerisini sunmalı" ifadelerini kullandı.

Çipras: Yunan halkı nasıl bir Avrupa istediğine karar verdi


Yunanistan konusunda Fransa ile dayanışma halinde olduklarını dile getiren Merkel, avro bölgesindeki 18 ülkenin de önerilerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

(AA)