Hollande'dan 'Suriye'deki örgütleri silahlandırdık' itirafı

Hollande'dan 'Suriye'deki örgütleri silahlandırdık' itirafı
Hollande'dan 'Suriye'deki örgütleri silahlandırdık' itirafı
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 2012'de Suriyeli 'muhaliflere' ambargoya rağmen silah verdiklerini itiraf etti.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Xavier Panon'un son yazdığı kitabında ambargoya rağmen 2012 yılında Suriyeli "muhaliflere" silah verdiklerini itiraf etti. Gönderdikleri silahların "doğru ellere ulaştığından emin" olduklarında silah yollamaya başladıklarını belirten Hollande, silahları ulaştıranın da kendileri olduğunu aktardı.

Panon, Fransa'nın Suriye hükümetine karşı savaşan güçlere, toplar, makineli silahlar, roket atarlar ve anti-tank füzeleri verdiğini yazarken, savaşa binlerce cihatçının dahil olduğunu da vurguluyor. Panon, 2012'nin ikinci yarısında yollanan silahların amacının çatışmanın seyrini değiştirmek olduğunu da belirtiyor.

Hizbullah El Nusra'ya saldırı düzenledi

Fransa şimdiye kadar öldürücü olmayan ekipmanlar yolladıklarını söylemiş, bunlara örnek olarak da kurşun geçirmez yelekler ve gece görüş gözlüklerini göstermişti. Ancak Hollande'ın itirafı, Fransa'nın 200 bin insanın öldüğü Suriye'de yaşananlardaki rolünün daha büyük olduğunu ispat ediyor. Kitapta Suriye'ye müdahalelerin amacının Rusya'da istikrarsızlık yaratmak olduğu da iddia ediliyor. (Sol)

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca: Türkler ve Suudiler silah yardımını artırdı

ABD, IŞİD'in dört liderinin başına ödül koydu

Nasrallah: Suriye'de büyük taarruz hazırlığındayız