Hollande'dan Ukrayna açıklaması: Sonsuza kadar diplomasi olmaz

Hollande'dan Ukrayna açıklaması: Sonsuza kadar diplomasi olmaz
Hollande'dan Ukrayna açıklaması: Sonsuza kadar diplomasi olmaz
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna Krizi'yle ilgili yaptığı açıklamada, 'Müzakere sonsuza dek devam edemez' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'te düzenlediği bir basın toplantısında Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile birlikte Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gideceklerini ve ülkenin doğusunda devam eden savaşı durduracak yeni bir barış anlaşması teklifini gündeme getireceklerini söyledi. Hollande, Rusya'yı da uyardı ve diplomatik girişimlerin bir sınırı olduğunu söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hollande "Şu anda savaştayız ve savaştayken bu savaş toptan bir savaşa dönüşebilir" dedi. Cumhurbaşkanı, "İki seçenek var, biz ya destekçileri silahlandırırız ya da bir başka seçenek daha var, o da diplomasi ve müzakere, ama müzakere sonsuza dek devam edemez" dedi. Yeni barış görüşmelerinin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruyacak nitelikte olacağını ifade eden Hollande, "Plan herkes için kabul edilebilir düzeyde" dedi. Hollande'ın sözleri, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ukrayna'ya silah sevkiyatının da konuşulmasını beklendiği Kiev ziyareti sırasında geldi.

'YAPICI GÖRÜŞMELERE HAZIRIZ'

Rusya'dan ise ABD'nin olası adımı ve Hollande'ın açıklamalarına dair yanıt var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dış politika başdanışmanı Yuri Uşakov, Putin'in Hollande ve Merkel'le yapıcı görüşmeler yapmaya hazır olduğunu söyledi. Uşakov Rusya'nın, daha önce Putin tarafından krizin çözümüne dair önerdiklerinin Merkel ve Hollande tarafından dikkate alınmasını umduklarını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Lukaşeviç ise ABD'nin Ukrayna'ya olası silah sevkiyatının ABD ve Rusya ilişkilerine büyük zarar vereceğini söyledi

Fransız ve Alman liderler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de görüşecek. Kremlin sözcüsü, görüşmenin Cuma günü gerçekleşeceği bilgisini verdi. Hollande'ın açıklamaları NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları Brüksel'de, askeri ittifakın Doğu Avrupa 'daki varlığını artırılmasını görüşürken geldi.

SİLAH DESTEĞİ KONUŞULACAK

Öte yandan, Ukrayna'ya silah sağlamayı değerlendiren ABD'nin Dışişleri Bakanı John Kerry de Ukrayna'nın başkenti Kiev'de. Kerry, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile görüşecek. Toplantılarda silah desteği konusunun öncelikli gündem maddesi olması bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Savunma Bakanlığı için aday gösterdiği Ashton Carter dün ABD Senatosu'ndaki oturumda, Ukrayna'ya silah gönderilmesine sıcak baktığını belirtmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko da, Rusya yanlısı isyancı güçlerle mücadelelerine destek için, ABD'den silah yardımı geleceğine en ufak şüphesi olmadığını bildirmişti.