Hollande'ın devesi çalıntı çıktı

Hollande'ın devesi çalıntı çıktı
Hollande'ın devesi çalıntı çıktı

Sosyal medyada Hollande ın partneri Valerie nin deveyi kıskanabileceği esprisi yapılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, ülkesinin askeri müdahalesine ‘müteşekkir’ halk tarafından ‘kahramanlar’ gibi ağırlandığı Mali ziyaretine ilişkin ‘çalıntı deve skandalı’ patlarken, Bamako’nun Paris’e ‘minnettarlığını dile getirme’ açıklamalarına bir yenisi eklendi. Dışişleri Bakanı Timan Kolibali “Fransız hava kuvvetleri gelmeseydi Mali Cumhuriyeti olmayacaktı” çıkışı yaptı. Bamako, operasyona ‘teşekkür babında’ Hollande’a hafta sonundaki Timbuktu ziyaretinde bir deve hediye etmişti. Ancak dün komşu Moritanya’daki Ambra mülteci kampına sığınan bir Malili, ‘devenin kendisine ait olduğunu ve yaşadığı yerden sürülürken kendisinden zorla alındığını’ öne sürdü. Malili, devesini de geri istedi.
Yerel basın, Hollande’ın olaydan haberdar olup olmadığının bilinmediğini yazarken, Fransız BMF kanalı ise ‘ Avrupa havasına alışkın olmayan devenin Mali’de yaşamasına karar verildiğini’ duyurdu. Haberde, devenin Fransız hava saldırılarında evi yıkılan bir Malili’ye verileceği belirtildi.
Kolibali’nin açıklamaları da ‘Malililer için tek seçeneğin Fransa’ya minnettarlık’ olduğunu düşündürttü. Kolibali, Brüksel’deki Mali’ye destek toplantısında, ‘muhaliflere yargısız infaz’ iddialarını soran bir gazeteciyi şöyle azarladı: “Fransa müdahalesini kınayanların dostluğundan şüphe duyarız. Teröristlere muhalif mi diyorsunuz? Tırnak işareti içinde ‘terörist’ ifadesi olmaz. ‘Onlar teröristtir, uyuşturucu kaçakçısıdır, fanatiktir, suçludur’ der noktayı koyarsın.”
Bu arada Paris ‘her şey planladığı gibi yürürse, marttan itibaren 4 bin Fransız askerinin sayısının azaltılabileceğini’ açıkladı. Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian da, sadece 1 Fransız pilotun öldüğü 12 Ocak’ta başlayan operasyonda hava akınları ile doğrudan çatışmalarda ‘birkaç yüz İslamcı militanın’ öldüğünü açıkladı.


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  mülteci

  ,

  Hediye

  ,

  Avrupa

  ,

  Hava

  ,

  komşu

  ,

  şüphe