Horasan lideri öldürüldü

Horasan lideri öldürüldü
Horasan lideri öldürüldü
ABD Savunma Bakanlığı, El Kaide bağlantılı Horasan lideri Muhsin El Fadli'nin Suriye'de düzenlenen bir hava saldırısında öldürüldüğünü açıkladı.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), El Kaide bağlantılı Horasan örgütünün lideri Muhsin El Fadli'nin 8 Temmuz'da Suriye'de düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü duyurdu. Sarmada'daki saldırıda Fadli'nin aracının hedef alındığını, saldırıda örgüt liderinin hayatının kaybettiğinin doğrulandığı belirtildi.

ABD İstihbaratı geçen yıl Horasan örgütü ile ilgili uyarıda bulunmuştu. ABD kaynaklarına göre Horasan örgütü 2013'te Suriye'de 33 yaşındaki Muhsin El Fadli tarafından kuruldu. El Fadli, El Kaide'nin öldürülen lideri Usame Bin Ladin'in en güvendiği kişiler arasında yer alıyordu. El Fadli'nin 11 Eylül saldırılarından daha önce haberdar olan sayılı kişilerden olduğu ileri sürülüyordu.

Horasan: IŞİD kadar tehlikeli

'IŞİD KADAR TEHLİKELİ'

El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi'ne yakınlığıyla bilinen örgütün en büyük amacının ABD ya da ABD'nin yurtdışındaki temsilciliklerine saldırılar düzenlemek olduğu ifade ediliyordu. ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) Direktörü James R. Clapper, ABD açısından Horasan örgütünün IŞİD kadar tehlikeli olduğunu açıklamıştı. ABD'li yetkililere göre, örgüt Ortadoğu , Kuzey Afrika ve güney Asya'daki eski El Kaide üyelerinden oluşuyor.