Hoş karşılanan baskın

Hoş karşılanan baskın
Hoş karşılanan baskın
Greenpeace üyeleri, Rus petrol şirketi Gazprom'un petrol platformuna baskın yaptı. Herhangi bir direnişle karşılaşmayan eylemcilere, platform çalışanları tarafından çorba da ikram edildi.

MOSKOVA - Greenpeace (Yeşil Barış) üyesi bir grup eylemci, Kuzey Kutbu'ndaki petrol arama çalışmalarını protesto etmek için Rus Gazprom'a ait Barents Denizi'nin güneydoğu bölgesindeki uzantısı olan Peçora Denizi'nde bulunan petrol platformuna baskın düzenledi.

Greenpeace'den yapılan açıklamada, Gazprom'un yüzen petrol platformuna baskın düzenleyen 6 eylemci arasında Greenpeace Başkanı Kumi Naidoo'nun da yer aldığı belirtilerek, platforma, “Kuzey Kutbu'nu Öldürmeyin” afişi açan eylemcilere, platformda çalışanlar tarafından fazla direniş gösterilmediği kaydedildi.

Naidoo da yaptığı açıklamada, platforma tamamen barışçıl amaçlarla geldiklerini ve Kutup bölgesinde yaşananlara Rus ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçladıklarını belirterek, platformda çalışanların kendilerine son derece dostça yaklaştığını, hatta çorba bile ikram ettiğini söyledi.

Rus Gazprom, sondaj platformuna yapılan baskın konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Uluslararası çevreci gruplar Rusya'nın Kuzey Kutbu bölgesindeki sondajların, yetersiz teknoloji ve altyapıdan dolayı olası sızıntılara neden olarak felakete yol açabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Rusya'nın ürettiği petrolün yüzde 1'lik bölümü (5 milyon ton) sızıntı yoluyla çevreye yayılarak kirliliğe yol açmakta.

Greenpeace'in Vahşi Dünya Fon'u tarafından geçen hafta sonu yayımlanan raporda, Gazprom'a ait platformun bulunduğu Prirazlomnaya bölgesindeki olası bir sızıntının koruma altında olan bölgeye 20 saat içinde yayılma olasılığının bulunduğu ancak buna karşın müdahale ekiplerinin söz konusu bölgeye ulaşmasının ise en erken 3 gün içinde olabileceğine dikkat çekilmişti. (aa)