HRW: Suudi Arabistan Yemen'de misket bombası kullandı

HRW: Suudi Arabistan Yemen'de misket bombası kullandı
HRW: Suudi Arabistan Yemen'de misket bombası kullandı
Suudi Arabistan'ın Yemen'de bir kez daha ABD yapımı misket bombası kullandığı bildirildi.

RADİKAL – Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’de bir kez daha ABD yapımı misket bombası kullandığı bildirildi. Uluslararası anlaşmalarca kullanımı yasak olan misket bombasının Yemen’de sivil bölgelerde kullanıldığı ifade edildi.

New York Times’ın haberine göre, konu hakkında rapor yayınlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), koalisyonun misket bombası kullandığını daha önce de duyurmuştu. Misket bombasını üreten firmanın Wilmington merkezli Textron Systems Corporation adlı firma olduğu aktarıldı.

Rapor hakkında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, raporu gördüklerini ve incelediklerini aktardı. Kerry, Riyad’ın Yemen’de sivillerin öldüğü yönündeki haberleri incelemesi gerektiğini söyledi.

Dünyanın görmezden gelmeyi seçtiği ülke: Yemen

2008’de imzalanan bir anlaşma kapsamında misket bombası yasaklanmıştı. Ne var ki, Rusya ve ABD’nin de aralarında bulunduğu ülkeler anlaşmayı imzalamamıştı.

Geçen yılın Mart ayından bu yana bombardıman düzenleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Şii Ensarullah Hareketi’nin ülkedeki ilerleyişini durdurmak amacıyla kurulduğunu belirtiyor. Ülkede milyonlarca kişinin yardımda muhtaç hale gelmesine neden olan saldırılarda binlerce sivil de hayatını kaybetti.

Black Water Yemen'den çekiliyor

Yemen'deki İran elçiliği bir kez daha vuruldu

Suudi jetleri Yemen'de polis tesisini vurdu