Hugo Chavez için büyük buluşma

Hugo Chavez için büyük buluşma
Hugo Chavez için büyük buluşma

Chavez in ailesinin yanı sıra Kirchner, Morales ve Mujica katafalkta saygı duruşunda bulundu.

Venezüella’nın salı günü hayatını kaybeden Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölüm nedeninin kalp krizi olduğu açıklanırken, halkı ve Latin müttefikleri efsane lideri, ‘şanına yaraşır’ şekilde uğurlamaya hazırlanıyor. Bugünkü cenaze töreni öncesinde başkent Caracas’a ilk gelen Latin liderler Bolivya’dan Evo Morales, Arjantin’den Cristina Fernandez de Kirchner ve Uruguay’dan Jose Mujica oldu.
Son 2 yıldır Chavez’in yanından ayrılmayan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı Jose Ornella, Venezüella liderinin büyük acılar içindeyken geçirdiği ağır bir kalp krizi sonucu öldüğünü söyledi: “Konuşamıyordu ama dudaklarıyla ‘Ölmek istemiyorum. Ölmeme izin vermeyin’ dedi. Son nefesinde bile aklı ülkesindeydi. Kendini Venezüella’ya adamıştı.” Doktorların, kanserin ilerlediğini Chavez’e belli etmemeye çalıştığını belirten Ornella, “Son ameliyatından önce halkına ‘Masadan kalkamayabilirim’ demişti. Kendi de durumun farkındaydı” dedi.
Öte yandan Chavez’in naaşı dün hastaneden alınıp yarbaylık günlerinden dolayı ‘ikinci evi’ gördüğü askeri akademiye getirildi. Tabut ülke bayrağına atfen sarı, mavi ve kırmızı renklerle örtüldü. Chavez’e atfen kırmızılar giyinen halk, kırmızı güllerle kırmızı kasketlerini tabutun üzerine attı. İnsan selini andıran kortejde en büyük alkışı Chavez’in kadim dostlarından Morales aldı. Morales, “Benim için Chavez, ABD ve dünya güçlerinin karşısında ve sosyalistlerin yanında bir komutan olarak kalacak” dedi. Liderlerini son kez görmek isteyen halk “Chavez ölmedi, mücadele bitmedi” sloganı attı. Chavez’in naaşı akademide katafalka konularak ziyarete açıldı.
Cenaze törenine ise Arjantin, Uruguay, Bolivya, Şili, Ekvador ve Brezilya yani Latin ülkelerinin neredeyse hepsinin devlet başkanı düzeyinde katılması bekleniyor. Hatta ABD’nin bölgedeki nadir müttefiklerinden olan ancak Chavez’in arabuluculuğunda gerilla örgütü FARC ile masaya oturan Kolombiya’nın lideri Juan Manuel Santos da törende olacak. İran lideri Mahmud Ahmedinecad da dünden Caracas’a gitti. Beyaz Saray’dan bir temsilcinin de katılımı bekleniyor. Türkiye ’yi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil edecek.