Hükümet icraatları prime time'da yayınlanacak

Hükümet icraatları prime time'da yayınlanacak
Hükümet icraatları prime time'da yayınlanacak
Günde 38 dakika haberlere çıkan Venezüela Devlet Başkanı Nikolas Maduro TV kuruluşlarına "Prime Time" zorunluluğu getirdi.

MADRİD - Venezüela televizyonlarına “Prime Time’da hükümet icraatlarını yayınlama yasası... Venezüela hükümeti çıkardığı bir kararname ile ülkede yayın yapan tüm televizyon kuruluşlarına en fazla izleyicinin toplandığı “Prime Time” diliminde hükümetin aldığı kararları yayınlaması zorunluluğu getirdi. Kararname ile özel ve devlet televizyonları günde iki kez hükümet icraatlarını yayınlayacak ve buna uymayan kuruluşların lisansı iptal edilecek. Venezüela da Hugo Chavez’in ölümünden sonra başına gelen devlet başkanı Nikolas Maduro, bu kararı halkın gerçekleri duyması için aldıklarını savunarak kendisinin de medyanın sansürüne uğradığını söyledi.

Bu karara şiddetle karşı çıkan muhalefet ise Maduro’nun televizyon ölçümlerine göre sadece devlet televizyonunda ayda 93 saat konuştuğunu hatırlatarak "bazen televizyon haberlerinde 38 dakika ekrana çıkıyor bunu da yeterli bulmuyor" eleştirisi getirdiler. Venezüela’da yayın yapan özel televizyon kuruluşları ise Devlet Başkanı Maduro’nun yeterli reytinge sahip olmadığını ileri sürerek bu zorlama yasa ile sonuca ulaşmaya çalıştığını belirttiler. (Mehmet ÇİFTÇİ/DHA)