Humeyni'nin torunu siyasete atıldı

Humeyni'nin torunu siyasete atıldı
Humeyni'nin torunu siyasete atıldı
İran İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni'nin torunu Hasan Humeyni'nin, Uzmanlar Konseyi seçimlerinde aday olmaya hazırlanıyor. Humeyni'nin Hamaney'in ardından dini liderliğe aday olabileceği söyleniyor.

RADİKAL - İran’da yaklaşan Uzmanlar Konseyi seçimlerinde, İslam Devrimi’nin lideri Ayetullah Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni'nin de aday olacağı öne sürüldü.

Humeyni ailesinin hayatta olan tek erkek üyesi durumundaki Hasan’ın, şubat ayında gerçekleşecek seçimlerde aday olmak için, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in onayını aldığı belirtildi. Hamaney’in, reformcu kanada yakın olan Hasan’ın aday olmasında bir sakınca görmediği, buna karşın torun Humeyni’yi, dedesinin adını lekeleyecek bir harekette bulunmaması yönünde uyardığı söyleniyor.

Humeyni ailesine yakın kaynaklar, 43 yaşındaki Hasan’ın Uzmanlar Meclisi’ne girmesi halinde, Hamaney’in ardından dini liderlik için de aday olabileceği yorumunda bulunuyor. İran’da dini liderin seçilmesi görevi Uzmanlar Meclisi’nde bulunuyor. Üyeleri 10 yılda bir seçilen meclise yeni dönemde katılacak isimlerin, Hamaney’in halefini seçme görevini üstlenmesi de yüksek bir olasılık olarak görülüyor.

RUHANİ'YE YAKIN

Kadın hakları, sosyal özgürlükler gibi konularda reformcularla benzer görüşleri olduğu söylenen Hasan Humeyni’nin, şu anki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve eski başkanlardan Ali Ekber Haşimi Rafsancani ile de yakın olduğu belirtiliyor.

HAYALİ FUTBOLCU OLMAKTI

İngilizcesini geliştirmek için bir süre Malezya’da kalan Hasan Humeyni’nin gençliğinden beri futbola düşkün olduğu söyleniyor. 21 yaşına kadar futbol oynayan Hasan, geçtiğimiz hafta İranlı futbolcularla buluşmasında, “Savunmada çok iyiydim, futbola devam etseydim iyi bir yere gelebilirdim” diye konuşmuştu.

Humeyni’nin maçlara gittiği zaman loca yerine tribünde oturmayı tercih ettiği belirtiliyor. Humeyni’nin dört çocuğundan Ahmet de 200 bine yakın takipçisiyle İran’ın Instagram ünlüleri arasında yer alıyor.