Hürmüz Boğazı'nda Arap-Amerikan tatbikatı

Hürmüz Boğazı'nda Arap-Amerikan tatbikatı
Hürmüz Boğazı'nda Arap-Amerikan tatbikatı

arşiv

ABD ordusu ile Körfez'deki dört Arap ülkesinin, Hürmüz Boğazı'nda geniş çaplı tatbikata başladıkları bildirildi.

İSTANBUL - El-Arabiya'nın internet sitesinde yer alan haberde, ABD ile Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Bahreyn hava kuvvetlerinin katıldığı tatbikatın 8 Nisan'da başladığı ve 14 Nisan'a kadar devam edeceği belirtildi.

ABD jetlerinin, Körfez'de konuşlanan ABD uçak gemileri USS Enterprise ile USS Abraham Lincoln'dan havalandığı belirtildi. Haberde, dünya petrol sevkiyatı için hayati önem taşıyan Hürmüz Boğazı'nda düzenlenen tatbikatın, geçişin kapanması durumunda atılacak adımlara yönelik hazırlık amacı taşıdığı, bu çerçevede ABD ile müttefik ülkeler arasındaki askeri işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

İran, ABD ve Avrupa'nın petrol ihracatını hedef alan yaptırımlarına misilleme olarak dünya petrolünün beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulunmuştu. ABD'ye ait nükleer savaş gemisi USS Enterprise, geçen günlerde Körfez bölgesinde konuşlanmıştı.

BAE TAHRAN'DAKİ BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Tahran'daki büyükelçisini geri çağırdı. BAE'nin resmi Wam haber ajansı, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Ebu Musa adasını ziyaretini protesto etmek amacıyla BAE'nin Tahran Büyükelçisi Seyif Muhammed Abidelzaabi'nin istişarede bulunmak üzere Abu Dabi'ye çağrıldığını duyurdu.

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Zayed el-Nahayan, Ahmedinejad'ın ziyaretini, BAE'nin egemenlik haklarının "açık bir ihlali" olarak nitelendirmiş, ziyaretin "İran'ın işgali altındaki" Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarıyla ilgili krize barışçı çözüm bulunması çabalarını sekteye uğrattığını savunmuştu.

Ahmedinejad'ın Basra Körfezi'nin doğu kısmında, Hürmüz Boğazı'nın girişinde yer alan stratejik Ebu Musa adasını ziyareti, Tahran'ın adaya el koyduğu 1971 yılından bu yana cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olma niteliği taşıyor. (aa)