Hürriyet'e ikinci saldırı dış basında

Hürriyet'e ikinci saldırı dış basında
Hürriyet'e ikinci saldırı dış basında
Hürriyet Gazetesi'nin İstanbul'daki merkez binasına bugün akşam saatlerinde düzenlenen ikinci saldırı dünya basınında da yankı buldu.

RADİKAL- Hürriyet Gazetesi'ne pazar günü gerçekleştirilen saldırının ardından bu akşam ikinci kez saldırıya uğradı. Saldırı, dış basında yer buldu. 

Associated Press

Türkiye'nin en etkili gazetesi, bir grup protestocunun İstanbul'daki merkez binasını, taşlar atarak, kapıyı ve girişteki pencereleri kırarak ikinci kez tahrip ettiğini duyurdu.

Hürriyet'e ikinci saldırı

Bu akşamki baskın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Hürriyet gazetesine yönelik sözlü saldırılarını yinelemesinden birkaç saat sonra yaşandı. Erdoğan, Hürriyet'i sözlerini bilinçli olarak çarpıtmakla suçladı.

Gazete, pazar günü internet edisyonunda Türk liderin sözlerini haberleştirirken, bir hata yaptığını kabul etmişti.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin saldırıyı anlattı

Başlarında iktidar partisinden bir milletvekili bulunan 200 kadar Erdoğan destekçisi, gazetenin merkez binasını Pazar akşamı da basmıştı.

Bu arada bir savcı, Erdoğan'a hakaret iddiasıyla gazete hakkında soruşturma başlattı.

Davutoğlu'ndan özel talimat

Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, pazar günkü saldırıyı Türk demokrasisinde kara bir sayfa olarak nitelendirdi.

BBC Türkçe

Hürriyet gazetesinin İstanbul-Bağcılar'daki binasına ikinci kez saldırı düzenlendi. İçeri girmeleri son anda engellenen göstericiler, taş ve sopalarla binaya hasar verdi.

TSİ 20.30 sıralarında yaklaşık 100 kişi Hürriyet'in ön kapısı önünde toplandı.

Girişte çevik kuvvet polislerinin durdurduğu eylemciler, "Ya Allah Bismillah Allahu Ekber" şeklinde tekbir getirdi.

Az sayıdaki çevik kuvvet polisinin yetersiz kalmasının ardından sayıları artan eylemciler polis engelini aşarak gazete binasına ilerledi.

Eylemciler, güvenlik görevlileri ve polislerin müdahalesiyle uzaklaştırıldı.

Çok sayıda kişinin karıştığı, büyük maddi hasarın oluştuğu saldırıda gözaltına alınan olmadığı bildiriliyor.

AFP - 7sur7 - L'Express - RTBF

Hürriyet Gazetesi'nin merkez binası bu akşam gazeteyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a hakaret etmekle suçlayan Adalet ve Kalkınma Partisi destekçilerinin yeni bir saldırısına uğradı. Gazetenin internet sitesinde 100 kişinin akşam saatlerinde Hürriyet'in merkez binasının dışında toplanıp, cumhurbaşkanı lehinde sloganlar attığı ve tekbir getirdiği bildirildi.

Saldırganlar daha sonra gazete binasına taşlar attı ve kapıyı kırmaya çalıştı. Polis memurları iktidar partisini destekleyen sloganlar atmayı sürdüren saldırganları kapıdan uzaklaştırdı.

100'den fazla AK Parti destekçisi, gazeteyi Sayın Erdoğan'ın sözlerini çarpıtmakla suçlayarak Pazar gecesi de Hürriyet'in İstanbul binasına saldırmıştı.