Husi lideri: Zafere kadar savaşacağız

Husi lideri: Zafere kadar savaşacağız
Husi lideri: Zafere kadar savaşacağız
Şii Ensarullah hareketi lideri Abdulmelik Husi, Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap koalisyonunun Yemen'de bombardıman başlatması hakkında açıklamalarda bulundu. Husi, 'Uluslararası anlaşmalar ve insan hakları ayaklar altına alınmıştır. Yemen halkı da boş duracak değildir' dedi.

RADİKAL - Şii Ensarullah Hareketi'nin lideri Abdulmelik Husi, Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan ve 10 ülkeden oluşan Arap koalisyonunun Yemen'de bombardıman düzenlemesi hakkında konuştu. Husi, el-Mesire, el-Meyadin ve el-Menar televizyonları tarafından yayınlanan konuşmasında İsrail’in Arap koalisyonunun bir parçası olduğunu söyledi.

Yemen’e yönelik saldırının bölge halklarına yapılmış bir saldırı olduğunu belirten Abdulmelik Husi, “Yemen devriminden ilk kaygı duyan Siyonist rejimdi. Siyonist rejim şu an Yemen’de Suudi Arabistan’la ortak çıkarlarda buluşu” dedi.

Çin'den Yemen'de diyalog çağrısı

'BATILI GÜÇLERİN KUKLALARI'

Yemen’e saldıran Arap ülkelerini "Batılı güçlerin kuklaları" olarak niteleyen Husi, bu ülkelerin Yemen’i parçalama ve tahrip etme planını uygulamakta olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 “Bunun için milyarlarca dolar harcayıp kendi uşaklarını etkin hale getirdiler ve Yemen halkını birbirine düşürmeye çalıştılar. Ama bu proje mali ve siyasi açıdan ve medya propagandaları açısından başarısız olunca gerçek çirkin yüzlerini ortaya koydular ve Yemen’e saldırdılar. Açlığı ve zulmü hakim kılıp ardından karadan Yemen’le savaşa girmek istiyorlar. Ama Yemen halkı kolayca avlanacak ve hazmedilebilecek bir lokma değil. Mütecavizler, Yemen içindeki kuklaları hedeflerine varmakta başarısız olunca aptallık edip bu saldırıyı gerçekleştirdiler."

Yemen halkının "her türlü terörizmle baş edebilecek güçte olduğunu" vurgulayan Husi, kuzeyde de güneyde de zafer kazanılacağını belirtti ve güney halkının Yemen’in bölünmesine karşı olduğunu savundu.

OPERASYONLA MÜCADELEDE 5 CEPHE

Husi, Arap ülkelerinin Husilere yönelik başlattığı "Kararlılık Fırtınası" operasyonuyla mücadele için 5 cephenin oluşturulacağını belirtti.

"Saldırıya karşı koymak için bir dış güvenlik cephesi, devlet organlarının korunması ve yıkılmasını engellemek için de bir iç cephe oluşturulacak" diyen Husi, üçüncü cephenin ise tüccar ve vatandaşlar aracılığıyla savaşçılara finans sağlayacağını söyledi. Husi, diğer iki cephe hakkında ise şunları söyledi:

"Dördüncü cephe, medyayla ilgili. Görevi içeriden ve dışarıdan yapılan tüm hain propagandalara karşı durmak. Beşincisi ise taktiksel bir adım olacak. İlim adamları ve vaizler yaptıkları çağrılarla operasyona karşı halkı toplayacak."

'TEK BİR MEŞRU SEBEP YOK'

Abdulmelik Husi’nin konuşmasında öne çıkan diğer cümleler de şöyle:

"Şeref, izzet ve onurumuzla zafere kadar savaşacağız. Yemen halkı zillete boyun eğecek, soysuzluğa teslim olacak değildir. Yemen'deki izzetli kabileler ve onurlu insanlar, toprakları işgal edilirken elleri kolları bağlı duracak değiller. Çirkin saldırılar, Yemen halkının devrim ve mücadele azmini daha da güçlendirmiştir. Yemen bu zulme asla ve asla boyun eğmeyecek, çok daha güçlü bir şekilde harekete geçecektir.

Sizin müttefiklerinize güvendiğinizin kat be kat fazlasıyla biz Alemlerin Rabbine güveniyoruz. Zafer ancak Allah'tandır! Bu halka savaş ilan etmelerini gerektirecek tek bir meşru sebep söylesinler. Söyleyemezler!

Hizbullah'tan Yemen açıklaması

'GEREKEN CEVAP VERİLECEK'

Yemen'in onlar için basit bir lokma olacağını nasıl düşünebilirler? İşbirlikçi hainler size diyorum ki; Bu mesele bu kadar basit değil. Onurlu Yemen halkı, Suudi Arabistan'ın zulmüne boyun eğmeyecek! Gereken cevabı en sert şekilde verecektir.

Bundan böyle iki cephede savaşıyoruz. İçeride ve dışarıda! Allah'ın izniyle dışarıdan gelen saldırılara en güzel karşılıkları vereceğiz. Yemen'e yönelik iç ve dış saldırılara karşı koruyabilecek mekanizmaları devreye sokacak ve halkımızla birlikte üzerimize düşeni yapacağız. İşadamları ve basın mensuplarına sesleniyorum: Halkın izzetini maddi ve enformasyon alanında müdafaa etmek sizin üzerinizde bir sorumluluktur.

Irak'tan Yemen saldırısına destek yok

'HİÇ KİMSE TESLİM OLMAMIZI BEKLEMESİN'

Bugün Yemen halkının kahramanlık ve vefa günüdür. Vatana sadakat günüdür. Yapılması gerekenler birer zorunluluktur! Bir diğer nokta, manevi noktadaki direniş sahasıdır. Ordu ve halk el ele olmak zorundadır. Yemen'deki tüm siyasiler takınacakları tavırla ülkesine olan bağlılığını göstermelidir. Yemen'in çıkarları için siyaset yapılmalıdır.

Hiç kimse bizden teslim olmamızı beklemesin. Bugün meydanlara inen halk bunu kanıtladı. Ancak hainler ve korkaklar, teslim olur. Şahsiyetini az bir değer karşılığında satmış olanlara sesleniyorum, yanlış yapıyorsunuz.

Yemen için Arap ordusu

'MEYDANLARA İNİN'

Dünyanın bütün özgür vicdanlı insanlarına sesleniyorum: Meydanlara inin ve bu saldırılara karşı sesinizi yükseltin. Yemen'deki 24 milyon insanı esir edebileceğini düşünmek, boş ve yersizdir. Yemen halkı, maddi olarak fakir bir halk olabilir; ama iman ve ahlak noktasında güçlü bir halktır. Yemen halkı güçlüdür; çünkü haklıdır.

Allah'ın yardımıyla zafere ulaşacağımızdan en ufak bir şüphemiz yoktur! Allah Kur’an'da "Zulmedilenlere cihat hakkı verilmiştir" diyor. Biz, Allah'ın bize yazdığı bu vazifeyi şerefle yerine getirmekten geri durmayacağız.

Rusya'dan Yemen açıklaması: Kaygılıyız

'DÜN FİLİSTİN, BUGÜN YEMEN'

Mısır halkı ile Yemen halkı kardeştir. Mısır halkı, ordusunun para ile satın alınmasına izin vermemeli. Eğer saldırılar devam ederse, Yemen halkı önündeki tüm seçenekleri devreye sokacaktır buradan ilan ediyorum. Uluslararası anlaşmalar ve insan hakları ayaklar altına alınmıştır. Yemen halkı da boş duracak değildir!

Dün Filistin'de yaşananlar, bugün Yemen'de yaşanıyor. Dün Filistin'de susanlar bugün Yemen'de susacaktır. Dün Filistin direnişi Siyonistlere nasıl hezimeti tattırdıysa; Yemen halkı da saldırganlara aynı hezimeti tattıracaktır.

Suriye: Yemen'deki gelişmelerden kaygılıyız

Suudi rejimine sesleniyorum: Sen zayıf konumdasın, bizim yenilmemizin veya geri adım atmamızın imkanı yok. Arabistan’ın Yemen halkına yönelik geçmişteki adımları yeterli olmadı mı ki şu an Yemen’i yok etmeye çalışıyor? Ama çok yakında saldırganların nasıl bir aptallık yaptıkları görülecek.

Son kez söylüyorum. Saldırıları durdurun aksi takdirde, bir sonraki konuşmamda savaşa yönelik detaylı yol haritamızı açıklayacağım! (YDH/AA)

Murat Yetkin yazdı. "Statükocu Sünni cephe Şii yayılmasını Yemen'de tutabilecek mi?"

Suudi Arabistan'da Yemen saldırısı böyle görüldü